Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
13 obserwujących
307 notek
173k odsłony
  175   0

Jak żyć z borderline?


We współczesnym świecie utrzymanie ważnego dla nas związku jest bardzo trudne i wymaga ciężkiej pracy obojga partnerów. Niestety patrząc z perspektywy czasu, zachowanie więzi z partnerem, członkami rodziny czy przyjaciółmi może wydawać się wręcz niemożliwe. Nasze życie to nie tylko miłe chwile to przede wszystkim zlepek codziennych zobowiązań, logistyki i nieprzewidzianych okoliczności, a gdy jeszcze do tego dodamy uczucia, emocje i nieporozumienia temu towarzyszące, wyjdzie nam niezły galimatias. 

W przypadku osób z zaburzeniem osobowości typu borderline (BPD) związki często charakteryzują się ekstremalnymi wzlotami i upadkami, co utrudnia utrzymanie zdrowych relacji. Zaburzenie osobowości typu borderline stało się formalną diagnozą dopiero w 1980 roku, kiedy to po raz pierwszy opublikowano artykuł na jego temat w Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM). Jednak to nie był pierwszy kontakt z tym zaburzeniem. 

Po raz pierwszy rozpoznania tego zaburzenia u pacjentów dokonał neurolog Adolph Stern w późnych latach trzydziestych XX wieku. Uważał on, że pacjenci dotknięci chorobą byli na granicy nerwicy i psychozy. Kilkadziesiąt lat później borderline scharakteryzowano nie jako nerwicę czy psychozę, ale jako niestabilne nastroje, zachowania, relacje i obraz siebie. Do dziś zaburzenie to jest niewłaściwie rozumiane.

Osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline mogą odczuwać niektóre z następujących objawów:

Odczuwają intensywny lęk przed porzuceniem przez bliskich i dokładają wszelkich starań, aby uniknąć odrzucenia, tymczasowej separacji lub porzucenia.

Namiętne, niestabilne związki, które często są krótkotrwałe. Osoby z BPD mają tendencję do postrzegania związków jako czarnych lub białych. Czują intensywną miłość lub odrazą do swoich partnerów, co jest inaczej znane jako "podział".

Zaburzenia w postrzeganiu siebie, a także niejasne cele i wartości. Osoby z BPD mogą odczuwać nienawiść do samych siebie. Typowym dla nich jest częsta zmiana pracy, przyjaciół, partnerów, celów i religii.

Dotyczą ich zachowania impulsywne, w tym podejmowanie ryzyka. Cierpiący na BPD mogą rzucić dobrą pracę lub zakończyć pozytywny związek dla kaprysu. Ryzykowne zachowania mogą obejmować seks bez zabezpieczenia, nadmierne zakupy, objadanie się lub picie oraz nadużywanie narkotyków. Te zachowania mają z reguły negatywny długoterminowy wpływ na nich samych i ich bliskich.

Występowanie skrajnych wahań nastroju. Osoba cierpiąca na borderline może odczuwać euforię w jednej chwili i drażliwość lub intensywny niepokój w następnej. Te wahania nastroju mogą być wywołane przez nieistotne wydarzenie i mogą trwać od kilku godzin do kilku dni.

Długotrwałe uczucie pustki, czasami w połączeniu z poczuciem braku własnej wartości.

Intensywny gniew, charakteryzujący się krzykiem, goryczą, sarkazmem i walkami fizycznymi. Wiele osób z BPD trzyma w sobie wściekłość i odczuwa ogromny gniew wobec samych siebie.

Podejrzane myśli i paranoja. W niektórych przypadkach osoby z BPD odcinają się i tracą kontakt z rzeczywistością.

Zaburzenie osobowości typu borderline prawdopodobnie rozwija się z połączenia czynników biologicznych i środowiskowych. W wielu przypadkach osoby z BPD doświadczyły traumy w dzieciństwie. Znęcano się nad nimi i zaniedbywano lub narażano na niestabilne relacje rodzinne. Mózgi osób cierpiących na borderline są zawsze w stanie wysokiej gotowości, gotowe do przejścia w tryb walki lub ucieczki w dowolnym momencie. Może to utrudniać im racjonalne myślenie i działanie. W większości przypadków chore osoby mają współistniejące schorzenia psychiczne. 

Typowe współistniejące zaburzenia mogą obejmować:

Zespół stresu pourazowego (PTSD);

Zaburzenia lękowe/paniczne;

Zaburzenia odżywiania, w tym bulimia, jadłowstręt psychiczny i zaburzenia z napadami objadania się (BED);

Zaburzenia związane z używaniem substancji;

Zaburzenia nastroju, w tym dystymia, duże zaburzenie depresyjne i zaburzenie afektywne dwubiegunowe;

Współistniejące zaburzenia osobowości.

Osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline często zmagają się z niską samooceną, zwykle są przyjazne i interesujące. Mają oni stale zmieniającą się tożsamość, ich osobowość i preferencje mogą się zmieniać w zależności od osoby, z którą się spotykają, lub sytuacji, w której się znajdują.

Z jednej strony boją się odrzucenia i porzucenia, a z drugiej bardzo pragną bliskości z innymi. Te wewnętrzne sprzeczności skutkują nadwrażliwością interpersonalną lub trudnością w utrzymaniu zdrowych, pełnych miłości relacji. Fundują sobie i innym emocjonalną podróż kolejką górską.

Niestety ich bliscy mogą mieć trudności z ich zrozumieniem. Obie strony mogą czuć się przez to bezradne i niezdolne do znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia z powodu skrajnych wzlotów i upadków towarzyszących BPD.


Ludzie cierpiący na borderline często desperacko pragną poczuć się "normalnie" i uciec od wszechobecnego uczucia pustki. Obserwują innych i zawsze zwracają uwagę na zmiany w emocjonalnych sygnałach w sytuacjach społecznych, przez co mogą być źle zrozumiani. Ich partnerzy natomiast mogą czuć, że ponieśli porażkę z powodu niemożności zaspokojenia potrzeb emocjonalnych swoich bliskich. 

Osoby z BPD mogą wymagać od swoich partnerów rzeczy niemożliwych, licząc na to, że uspokoi to ich wewnętrzny niepokój. Niestety wiele związków rozpada się pod ogromną presją, ponieważ obie strony czują się wypalone, zdezorientowane i niezrozumiane. Osoby cierpiące na borderline to manipulanci. Tęsknią za bliskością i miłością, ale emocjonalny wewnętrzny bałagan może utrudnić utrzymanie zdrowych, szczęśliwych relacji. 

Bywają bardzo gwałtowni podczas kłótni. Osoby z BPD mogą w jednej chwili kochać swoich partnerów, a w następnej nimi gardzić. Postrzegają to jako sytuację typu "wszystko albo nic", bez kompromisów niezbędnych do rozwoju, wzajemnego szacunku i stabilności w związku. Nie dostrzegają własnych destrukcyjnych wzorców, obwiniając innych za niezdolność do autorefleksji i postrzegania problemów w związkach z racjonalnej perspektywy.

Pamiętajmy o tym, że wyzdrowienie z zaburzenia osobowości typu borderline jest możliwe. Jednak należy tego chcieć.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości