Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
13 obserwujących
307 notek
173k odsłony
  151   0

Gdy świat się wali...


Wypowiedziane słowa przez lekarza czasem zwalają z nóg. Diagnoza ciężkiej choroby potrafi złamać każdego człowieka. Z naszych planów i marzeń pozostają tylko zgliszcza, nasz świat się zawalił, czujemy tylko pustkę i niemoc.

Każda ciężka choroba, czy to fizyczna, czy psychiczna, stanowi ogromne wyzwanie w radzeniu sobie z nią. Długotrwałe leczenie jest ciężarem i może wyczerpać każdego, nawet tego najsilniejszego. Dlatego bardzo ważne jest przejście przez zintegrowany proces leczenia, który obejmuje farmakoterapię, psychoterapię, wsparcie rodziny, zmianę stylu życia itp. Wsparcie rodziny odgrywa tu bardzo ważną rolę, jak również zapewnia powodzenie całego procesu leczenia. Wymaga ono konsekwentnych wysiłków ze strony pacjenta i jego otoczenia, aby odnieść maksymalne korzyści.

Bardzo często, wstępna diagnoza jest trudna do zaakceptowania zarówno dla samego pacjenta, jak i jego rodziny. Ludzie czują się bardzo bezradni wobec choroby. I tu pojawia się rola bliskich, którzy powinni aktywnie wspierać pacjenta przez cały czas. Wsparcie w tym przypadku polegałoby na unormowaniu choroby i jej objawów, zachęceniu do wyrażenia swoich uczuć i trudności oraz zaszczepieniu nadziei na poprawę. Samo zakomunikowanie, że jesteś tam z nimi, często ma duży wpływ na ich samopoczucie i proces leczenia.

Członkowie rodziny powinni wziąć na siebie sprawowanie kontroli nad tym, że pacjent przestrzega procesu leczenia. Dopilnowanie przyjmowania leków, przestrzeganie planu wizyt kontrolnych, prowadzenie sugerowanego stylu życia będzie odgrywać znaczącą rolę w ogólnym postępie pacjenta. Często pacjent zniechęcony długotrwałym leczeniem stwarza problemy, poddając się. Ponadto, gdy jego stan poprawia się podczas leczenia, zaczyna lekceważyć zalecenia lekarza, uważając, że jest już zdrowy. Dlatego członkowie rodziny muszą być czujni i starać się unikać zakłóceń w leczeniu.

Proces leczenia ciężkich chorób często obejmuje korektę stylu życia. Odpowiedni sen, przyjmowanie posiłków na czas, regularne ćwiczenia są równie ważne dla poprawy, jak leki i inne zalecenia. Ludzie często nie prowadzą zdrowego trybu życia i gdy sugeruje się im konieczne zmiany ich stylu życia, mogą mieć trudności z ich wprowadzeniem. Zwłaszcza w przypadku, gdy chory jest jedyną osobą w rodzinie, od której oczekuje się wprowadzenia takich zmian. Dlatego też członkowie rodziny powinni zacząć wprowadzać te zmiany również u siebie. Towarzyszyć choremu podczas spaceru, wykonywać razem z nim ćwiczenia fizyczne, spożywać posiłki o tej samej godzinie, przestrzegać odpowiedniej ilości snu itp.

Pomimo że specjaliści zajmują się problemami pacjenta przez określony czas, zarówno on, jak i członkowie rodziny potrzebują pomocy psychologa. Wsparcie ich zdrowia psychicznego jest niezbędne dla samego chorego, a także dla zapewnienia mu jakości wsparcia i opieki przez bliskich. Psychoterapia psychodynamiczna jest skuteczną metodą rozumienia konfliktów psychicznych i objawów psychiatrycznych pacjentów z ciężką chorobą oraz planowania dla nich odpowiedniej terapii. 

Przy diagnozach ciężkich chorób, pacjent może być przerażony i przytłoczony informacjami zdrowotnymi, które mogą być mylące lub trudne do zrozumienia. Dlatego bardzo ważne jest znalezienie dobrego specjalisty, który pomoże mu rozwiać wszelkie wątpliwości przed rozpoczęciem kompleksowego leczenia. Bardzo często w takiej sytuacji zapomina się o swoim zdrowiu psychicznym. Zdrowie psychiczne też jest bardzo ważne. Stres, niepokój i zamartwianie się nie poprawią jego kondycji fizycznej. Chociaż terapeuta nie może go wyleczyć, może jednak pomóc w znaczący sposób poprawić nastrój, perspektywy i stan umysłu.

Ważne jest, aby porozmawiać o swoich obawach z wyszkolonym profesjonalistą, który pomoże przejść nam cały proces leczenia. Pomoże nam w zminimalizowaniu typowych obaw ciężko chorych osób takich jak: 

Depresja;

Strach;

Stres pourazowy;

Niepokój o utratę niezależności;

Zmartwienie i stres związany z finansami;

Trudności w czerpaniu przyjemności z hobby i innych zajęć;

Niepewność, negatywne nastawienie lub strach, zwłaszcza co do tego, co przyniesie przyszłość;

Zmęczenie lub obniżenie energii;

Poczucie winy;

Intymność i trudności w związku;

Problemy z obrazem własnego ciała;

Zaprzeczenie, złość lub smutek.

Profesjonalna terapia może bardzo pomóc w procesie leczenia. Nie ignorujmy jej przydatności. Podejmując walkę o siebie, o własne zdrowie pamiętajmy, że tylko kompleksowa walka połączona z odpowiednim wsparciem rodziny i terapeuty pozwoli nam wygrać z chorobą!

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości