Kobieta Świadoma
Prawda ponad wszystko
17 obserwujących
336 notek
204k odsłony
  211   1

Adwent, to czas na refleksję.


Jutro rozpoczyna się okres Adwentu, który wielu z nas kojarzy się z konkretnymi zwyczajami, czasem wyjątkowej atmosfery, zadumy, ale to również gorączkowy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W obecnych czasach to czas dekorowania domu, świąteczne rynki, kalendarz adwentowy i inne rzeczy kojarzące się ze współczesnym Adwentem. Zapalając pierwszą świeczkę, symbolizującą pierwszy Adwent, warto, choć na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad tym, czym jest dla nas ten okres?! W tym czasie otwieramy nasze serca na Boga, Chrystus może nas zmienić i działać przez nas w świecie.

Mimo odejścia w ostatnim czasie wielu chrześcijan od kościoła i wielkopostny okres Adwentu w dużej mierze stracił swoje znaczenie, nigdy nie utracił swojego podstawowego charakteru pokutnego dla aktywnych chrześcijan. Adwent jest czasem szczególnej pobożności i kontemplacji. Jednak liturgia Adwentu nie składa się już głównie z tradycji, ceremonii i obrzędów pokutnych. Dzisiaj skupiamy się bardziej na oczekiwaniu ze światłami i śpiewami.

Współczesny Adwent stracił swój pierwotny charakter, obecnie chodzi mniej o zadośćuczynienie i pokutę, a raczej celebrowanie przyszłych narodzin Jezusa Chrystusa. Przede wszystkim chrześcijanie bardziej skupiają się na świątecznym i kontemplacyjnym przygotowaniu okresu Bożego Narodzenia. A choinka, ozdoby świąteczne, jarmarki bożonarodzeniowe i wiele innych zwyczajów jest przyjemne do świętowania.

Jednak mimo wielu zmian kontemplacyjny charakter Adwentu zachował się do dziś. Rozmowy i refleksje, pieśni adwentowe, pokuta i okazywanie miłosierdzia, są do zaobserwowania dosłownie wszędzie. Dzieje się tak nie tylko w kościele czy w zaciszu domowym, w zimną grudniową niedzielę. Od zniesienia zasady postu z roku na rok przybywa wręcz obfitych i barwnych dekoracji, coraz więcej przykłada się uwagi do przygotowań związanych ze świętami i świętowaniem przyjścia na świat syna Bożego. Adwent i Boże Narodzenie wciąż się rozwijają, wzbogacane o nowe tradycje!

Powaga Wigilii Bożego Narodzenia łączy chrześcijan i niechrześcijan na całym świecie. Mimo że czas przygotowania między pierwszym a czwartym Adwentem wydaje się inny w różnych regionach świata. Każdy z nas to zauważa. Wreszcie konieczne jest również dostosowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych do zmieniających się czasów. Jest to po prostu konieczne, aby religie naprawdę żyły i mogły dalej aktywnie towarzyszyć ludziom w ich życiu.

Okres Adwentu zmieniał się z upływem lat, ale jak wyglądał na samym początku?! Przed VII wiekiem n.e. katolicki okres adwentowy był podzielony na cztery do sześciu niedziel adwentowych. Dopiero Papież Grzegorz Wielki ustanowił cztery niedziele jako niedziele adwentowe w VII wieku. Miało to symbolizować cztery tysiące lat, przez które ludzie musieliby czekać na Odkupiciela Jezusa Chrystusa, zgodnie z interpretacją czasu po upadku człowieka.

W cztery ostatnie niedziele Adwentu każdy chrześcijanin zaczynał celebrować czas przed narodzeniem Pana (Tempus ante natale Domini). Wiązała się z tym wiara w odkupienie i odpuszczenie grzechów. W związku z tym do dziś okres Adwentu cieszy się wspaniałym charakterem miłosierdzia, przebaczenia i wielkoduszności. Pierwotnie okres ten oznaczał radość i szacunek dla dnia przyjścia Jezusa Chrystusa na świat.

Od czasu powstania terminu "rok kościelny" w XVI wieku, mamy do czynienia z powtarzającą się corocznie sekwencja świąt chrześcijańskich. Rok kościelny w dużej mierze determinuje również praktykę nabożeństw i ich liturgię oraz ich religijny porządek ceremonialny. Zgodnie z tradycją katolicką rok kościelny rozpoczyna się zwykle nieszporami w wigilię pierwszej niedzieli Adwentu. Do 1917 roku Adwent był uważany za okres ścisłego postu, gdy to obowiązek ten został zniesiony przez katolickie prawo kanoniczne.

I mimo że dziś Adwent jest często określany przez coś przeciwnego: zgiełk, świętowanie, ucztowanie. W zasadzie Bóg nie ma nic przeciwko temu. Warto jednak również inaczej podejść do Adwentu: poprzez świadomą refleksję, pokutę i zadośćuczynienie. Bądźmy przygotowani na przyjście na świat naszego Zbawiciela.


Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo