EdithKulpienski EdithKulpienski
14328
BLOG

To tylko papier! Małżeństwo to przeżytek...a może jednak nie!

EdithKulpienski EdithKulpienski Rozmaitości Obserwuj notkę 41


Dlaczego małżeństwo straciło swój urok? Obecnie żyjemy w bardzo ciekawych czasach. Normy społeczne są poszerzone i łatwiejsze do zignorowania niż kiedykolwiek wcześniej. Po raz pierwszy nie musimy być hetero ani żyć w monogamicznym małżeństwie. Czy ludzie, żyjący według własnych zasad, różniących się od tych starych norm, muszą stawić czoła uprzedzeniom? Oczywiście, że tak, pomimo tego, że stereotypy uległy ogromnej zmianie od tych sprzed jeszcze 20 lat. 

Powoli pary homoseksualne i związki nieformalne mogą spokojnie egzystować bez społecznej presji, by zawierać heteroseksualne związki małżeńskie, w ten sposób więcej osób może żyć, jak chce. Jestem osobą tolerancyjną i mi to nie przeszkadza, jednak zdaję sobie sprawę, że innym może. Jednak wywieranie nacisku na ludzi, aby byli kimś, kim nie są, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Może wpływać jedynie na nich destrukcyjnie.

Małżeństwo dla wielu z nas jest wspaniałą rzeczą, czujemy się być do tego stworzeni, ale nie wszyscy. Jednym z głównych czynników jest otrzymany przykład w domu rodzinnym i normy, z którymi przyszło nam dorastać. Gdy dorastaliśmy w pełnej rodzinie, w której panował ład i miłość, jest bardzo prawdopodobne, że sami stworzymy taką rodzinę. Normy i zasady wyniesione z naszego domu rodzinnego będą służyć nam za życiowy kompas. Nie będą nam wtedy grozić żadne dramaty, po prostu będziemy żyć u boku najlepszego przyjaciela i przeżywać z nim wielką przygodę. 

Oczywiście nie działa to w ten sposób, w każdym małżeństwie. Są i tacy, którzy są w nim bardzo nieszczęśliwi. To zależy od wielu czynników, może zawiodła komunikacja, może oczekiwania zbyt się różnią, a może ignorowano swoje wzajemne potrzeby. W takim przypadku zawsze warto rozmawiać ze sobą i próbować ratować związek. W tym celu można poprosić o pomoc terapeutę lub doradcę rodzinnego.

Posiadanie kogoś, kto jest naszym partnerem w życiu na dobre i na złe, jest czymś, co motywuje nas do pracy w związku. Małżeństwo to idea, która ma wiele powiązanych ze sobą aspektów. Jednym z nich jest odpowiedzialność prokreacyjna, choć technicznie nie wymaga uzupełnienia przez instytucję małżeństwa, to wraz z postępem cywilizacyjnym ważnym jego wymiarem, stała się odpowiedzialność za własność i za potomstwo. Bez instytucji małżeństwa i ram prawnych wokół niej, świat pogrążyłby się w chaosie. 

Ważne jest również bezpieczeństwo emocjonalne, jak się okazuje, niewielu z nas potrafi wyjść poza potrzeby emocjonalne i cieszyć się samotnością. Nawet jeśli niektórzy z nas mają to w sobie, społeczeństwo każe nam kwestionować swoje przekonania. W związku z tym nie jest źle udzielać się towarzysko, dzielić się z kimś bliskim swoimi smutkami i radościami. Życie w parze ma swoje zalety.

Podobnie jak bezpieczeństwo finansowe. Jeśli zostanie ono przeprowadzone ostrożnie według dobrego planu, przy odrobinie szczęścia, może pomnożyć posiadany przez nas majątek. Gdy oboje dobrze zarabiamy, nasz majątek może z czasem się powiększać, co nas zabezpieczy w przypadku choroby, czy utracenia pracy. Również potomstwo w takim przypadku będzie miało odpowiednie warunki rozwoju. Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale pomagają, by je osiągnąć.

Skoro ma tyle zalet, dlaczego coraz więcej ludzi z niego rezygnuje? Myślę, że ludzie po prostu nie odczuwają potrzeby uznania ich związku prawnie lub wierzą, że małżeństwo jest społecznym reliktem przeszłości. Zwłaszcza jeśli nie do końca wierzymy w instytucję małżeństwa lub tradycje, które idą z nim w parze. Po co nam głupia kartka papieru? Mimo znaczących korzyści z jego zawarcia nie możemy go traktować jako sposobu na rozwiązanie naszych problemów w związku.  

Choć może to zabrzmieć przerażająco, zawarcie małżeństwa może sprawić, że będzie ono bardziej realne i długoterminowe! W końcu, jeśli decydujemy się na nie w przypadku chęci jego rozwiązania, musimy uzyskać legalny rozwód. Zawarcie małżeństwa ukazuje pewien stopień wzajemnego zaangażowania, któremu nie dorównuje żaden inny nieformalny układ. Małżeństwo dowodzi nasze oddanie partnerowi na zawsze, co może sprawić, że oboje poczujemy się bardziej swobodnie i bezpiecznie w związku. 

Tego rodzaju pewność może pomóc w rozkwicie i rozwoju naszego związku. Świadomość, że jesteśmy oddani sobie nawzajem poprzez małżeństwo, może również pomóc nam wznieść się ponad konflikty i trudności. Czyż nie chodzi wszystkim o pewność, że osoba, którą kochamy, będzie z nami nie tylko, wtedy gdy wszystko jest proste, ale także, gdy jest naprawdę ciężko?! 

Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości