EdithKulpienski EdithKulpienski
560
BLOG

ChatGPT wypiera człowieka z rynku pracy.

EdithKulpienski EdithKulpienski Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 122


Sztuczna inteligencja to dzieło człowieka, które winno mu służyć. Czy tak się dzieje? Niestety ostatnie doniesienia nie są dla nas zbyt optymistyczne. Coś, co miało pomóc nam ludziom, staje się naszą konkurencją. Czy aby na pewno twórcom Chat botów o to chodziło? Myślę, że ich dzieło wymknęło się im spod kontroli. Zastanawiające jest, jak daleko posunie się sztuczna inteligencja Al...

Już dziś wiemy, że doprowadzi ona do utraty wielu miejsc pracy, co oznacza jeszcze większe bezrobocie dla ludzi, a co za tym idzie obniżenie stopy życiowej każdego z nas. Wiemy również, że przejmie ona całkowicie niektóre sektory gospodarki, na przykład platformy e-learningowe, szkoleniowe czy uslugowo-handlowe. Wszystko to, co może obejść się bez człowieka, a co może być zastąpione przez Chat boty.

Przekonała się o tym boleśnie firma o nazwie Chegg, której wartość spada z dnia na dzień. Jak mówi sam prezes firmy Rosenweig, na początku nikt nie zauważył niepokojących sygnałów zagrożenia ze strony ChatGPT. Dopiero w marcu 2023 roku okazało się, że wielu studentów wybierało ChatGPT zamiast normalnych korepetytorów lub platformy e-learningowe, co miało bezpośredni wpływ na gwałtowny spadek dochodu firmy.

Chegg jednak nie daje za wygraną, pracuje obecnie nad konkurencyjną ofertą wobec ChatGPT dla swoich odbiorców. Chodzi o narzędzie robocze CheggMate, którego zadaniem ma być odrabianie prac domowych na wszystkich możliwych poziomach edukacji, między innymi odczytywanie zadań z odręcznych notatek. Jednak na razie to tylko wizja, która wymaga jeszcze dużo pracy.

Nikt nie docenia sztucznej inteligencji, robimy sobie żarty i nie wierzymy, że może ona negatywnie wpłynąć na komfort naszego życia, bo jak ktoś kiedyś napisał, przecież to program, dzieło człowieka, które nie ma mózgu. A ja się pytam, czym jest mózg? To organ zbudowany z około 100 miliardów komórek nerwowych zwanych neuronami, połączonymi ze sobą za pomocą złączy o nazwie synapsy. 

Dzięki czemu neurony mogą komunikować się pomiędzy sobą i przekazywać sobie istotne informacje za pomocą impulsów elektrycznych. Czyż w ten sam sposób nie działa sztuczna inteligencja?! Dlaczego więc większość z nas bagatelizuje zagrożenie, które niesie ona ze sobą dla nas ludzi. Optymizm dotyczący ChatGPT takich firm jak Chegg niestety się nie sprawdził, a to dopiero czubek góry lodowej. Chat boty niszczą kolejne firmy, pozbawiając wielu ludzi zatrudnienia. 

 Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ale nawet taki laik jak ja widzi, że się źle dzieje. Co musi się jeszcze stać, by twórcy dostrzegli swój błąd? Dobrze wiemy, że brak pracy dla człowieka to ogromne obciążenie psychiczne, stres związany z jego zagrożoną egzystencją, utratą rodziny, rozpadem związku czy strach przed biedą i głodem. Wszystko to może pociągnąć lawinę samobójstw. Kto weźmie za to odpowiedzialność? No raczej sztuczna inteligencja nie...


Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie