EdithKulpienski EdithKulpienski
478
BLOG

Czy wiek ma znaczenie?

EdithKulpienski EdithKulpienski Osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 71


Prawdziwa miłość nie sprawdza metryki urodzenia, a związki pomiędzy partnerami z dużą różnicą wieku mogą okazać się bardzo udane, jednak są to wyjątki od reguły. Dlaczego tak jest, skoro mogłoby się wydawać, że starszy mądrzejszy partner, jest mentorem z olbrzymim doświadczeniem, wzorem do naśladowania dla młodszego? Niestety przepaść wiekowa pomiędzy nimi wiąże się bardzo często z byciem na różnych etapach życia, poziomach dojrzałości oraz odmiennym doświadczeniem życiowym, a to wszystko może być bardzo trudne do pogodzenia. Nie oszukujmy się, związki partnerów w zbliżonym wieku są naturalne i prostsze.

Z kolei relacje starszych kobiet z młodszymi mężczyznami w porównaniu do związków starszych mężczyzn z młodszymi kobietami, występują w naszej popkulturze zdecydowanie rzadziej. Jeśli takie są, społeczeństwo je dyskryminuje i spisuje na straty, okazując przy tym swoją dezaprobatę. Takie związki zostają okrzyknięte niemoralnymi, a powodem ich powstawania jest w oczach wielu z nas zwykły sponsoring. Owszem osoba dojrzalsza, bez znaczenia na płeć może być bardziej majętna od swojego partnera, ale wcale nie musi.

Jednak istnieje pogląd, że najbardziej niepokojące w byciu z osobami w wieku własnych rodziców, jest to, że starsza osoba w związku ma najczęściej przewagę ekonomiczną oraz emocjonalną nad młodszym partnerem, które mogą sprawić, że przez długi czas relacja nie będzie zrównoważona. Młodszy partner będzie zawsze zależny od starszego, co z czasem może wywoływać konflikty. Nasze społeczeństwo toleruje natomiast związki starszych mężczyzn z dużo młodszymi kobietami, uznając je nawet za bardzo romantyczne.

Dlaczego tak się dzieje? Z psychologicznego punktu widzenia relacje ojca z córką w dzieciństwie mają na to olbrzymi wpływ. Gdy ojciec dziewczynki jest nieobecny w jej życiu fizycznie czy emocjonalnie, ten fakt może stać się przyczyną wielu jej zachowań, gdy dorośnie. Zazwyczaj takie kobiety odczuwają silną potrzebę męskiej akceptacji, nadmiernie seksualizują same siebie, jak również czują pociąg do dużo starszych mężczyzn, którzy mogliby wypełnić lukę po ich nieobecnym ojcu.

Przyglądając się w szczególności temu, co dzieje się na mediach społecznościowych, w produkcjach filmowych czy artykułach, można by stwierdzić, że wszystko to ma na celu ukierunkowanie młodych ludzi, jakich partnerów mają szukać w przyszłości. To świadome działanie, które ma na celu postrzeganie starszych mężczyzn jako idealnych partnerów dla młodych dziewcząt, a starszych kobiet jako powód do kpin. Jasnym jest, kto na tym zyskuje i dlaczego. Co do zastosowanej tu metody, to nic innego jak zwykła manipulacja. Celowo romantyzuje się problemy ze starszymi mężczyznami, by zasugerować mało doświadczonym młodym kobietom, że związek z nimi jest "cool", co oczywiście wcale nie jest prawdą.

Jednak nie oznacza to wcale, że wszystkie tego typu relacje, w których partnerkę można pomylić z córką mężczyzny, powinny być piętnowane przez społeczeństwo, ale normalizowanie czy wręcz promowanie takiego modelu też nie jest uczciwą drogą. Miłość nie patrzy na metrykę urodzenia to niepodważalny fakt, jednak nie można nią manipulować. Osobiście nie mam nic przeciwko związkom z dużą różnicą wieku, wręcz przeciwnie. Uważam, że ludzie kochający się naprawdę wyciągają z nich same korzyści. Jednak musi być to dobrowolna miłość obojga, a nie manipulacja jednej ze stron.


Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości