EdithKulpienski EdithKulpienski
534
BLOG

Kobieta to nie klacz w stajni mężczyzny, tylko równorzędny mu człowiek

EdithKulpienski EdithKulpienski Psychologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 114

Seksizm jest obecny we wszystkich dziedzinach życia. Jak podają statystyki, aż 63% dziennikarek spotkało się z obelgami słownymi. Jak już wcześniej pisałam, kobiety spędzają prawie dwa razy więcej czasu niż mężczyźni na nieodpłatnych pracach domowych. Ponadto aż 80% kobiet stwierdziło, że zetknęło się z takimi zjawiskami jak mansplaining i manterrupting w miejscu pracy.

"Mansplaining lub deklaracja mistrza [1] odnosi się do wypowiedzi mężczyzny, który zakłada, że wie więcej na temat rozmowy niż osoba – w większości kobieca – z którą rozmawia. Termin został opisany jako pejoratywny lub jako termin bojowy . [2] [3] Według badań nad płcią nazywa asymetrie władzy w komunikacji między mężczyznami i kobietami."

"Manterruption (też: Manterrupting ) to kontaminacja słów man (angielski: man ) i -terruption ( angielski skrót od czasownika przerywać ) . Termin ten kojarzy się z mężczyzną przerywającym kobiecie rozmowę . [1]Termin wywodzi się z oskarżenia, które mówi, że to głównie płeć męska przerywa kobiecie podczas rozmowy."

Aż 75% męskich artykułów zostaje edytowanych, choć nie są wcale lepsze od tych tworzonych przez kobiety. To ich płeć decyduje na końcu, czyj tekst zostaje umieszczony do edycji. Dyskryminacja kobiet to fakt, nie traktuje się ich poważnie z uwagi na płeć, a nie fachowość czy posiadaną wiedzę.

Można to zaobserwować od najmłodszych lat, gdy to machina wychowawcza wprawia się w ruch. Dziewczynkom wmawia się, że są stworzone, by w przyszłości służyć mężczyznom, tak jakby to oni tylko byli ludźmi, a one ich służącymi... Z czasem doświadczają coraz większej presji ze strony płci przeciwnej. Większość dziewczyn w wieku 12-18 lat doświadczyło seksistowskiego traktowania w szkole czy molestowania na ulicy. Kobiety padają każdego dnia ofiarą niesprawiedliwości lub upokorzenia z uwagi na fakt, że są kobietami. 

Mężczyźni traktują je tak, jakby były klaczami w ich stajni, a nie ludźmi, którzy mają takie same prawa jak oni. Uprzedmiotowienie kobiet przez nich określa jakimi ludźmi są oni sami. Dlatego tak bardzo ich denerwuje prawda, wypowiadana na ich temat przez kobiety. Chociażby odpowiedź Aleksandry Kwaśniewskiej na wypowiedź komentatora sportowego Bartosza Ignacika dla Canal+ na temat kusych strojów tzw. "ball girls". Według niego jest to wyolbrzymiony problem, jak powiedział:

"Obserwując mecze w Madrycie, nie dostrzegłem żadnych nieprawidłowości. Absolutnie nie możemy mówić o seksizmie. Wydaje mi się, że w tych czasach, w których każdy może wypowiedzieć się na praktycznie każdy temat, będą zdarzały się podobne zarzuty, przy czym w ogóle nietrafione."

To ciekawe, że mężczyźni zawsze widzą to, co chcą zobaczyć, a nie to, co naprawdę można... Dzięki Bogu inni widzą rzeczywistość taką, jaką jest naprawdę. Dlatego bardzo podobała mi się odpowiedź Pani Aleksandry Kwaśniewskiej na wypowiedź Pana Ignacika, która nie boi się mówić wprost na ważne tematy polityczne, jak i społeczne. Pani Aleksandra powiedziała między innymi:

"Strasznie, ale to strasznie lubię, jak mężczyźni tłumaczą nam, że coś nie jest seksistowskie i z jakiegoś powodu świetni są w tym komentatorzy sportowi. (...) Dzieci od podawania piłek zostały zastąpione modelkami w strojach nimfetek i okazuje się, że w ogóle nie jest seksizm, tylko najnormalniejsza w świecie decyzja dotycząca strojów i nie ma żadnego logicznego powodu, żeby czuć się z tym niekomfortowo. (...) I ja jestem nawet za i jak jakiś facet powie, że dziwnie czuje się, z tym że ball boys biegają po korcie w samych gaciach to powiem (...), żeby po prostu przyjął do wiadomości, że to nie jest temat i skupił się na tenisie."

Jej opinię podziela wiele internautek, których komentarze cytuję poniżej:

"Koniec

2 dni temu

zgłoś do moderacji

1519

39

Odpowiedz

Powinno skończyć się to upadlanie kobiet i robienie z nich dekoracji dla mężczyzn, a także służek, podawaczek i wodzianek w programach,zawodach tv, czy sportowych. Tak samo powinno się zlikwidować ring girls. Dlaczego nie ma ring boys w stringach lub obcisłych świecących gatkach podkreślających masywne atrybuty ?"

"caro

2 dni temu

zgłoś do moderacji

548

19

Odpowiedz

Bo nie chodzi o jego córkę. Każdy facet myśli o kobietach jak o 'dupach', dopóki jego córeczki ktoś tak nie nazwie. Miałam z siostrą 13 lat jak nasz sąsiad z kolegami wówczas 18-19 lat krzyczeli za nami, że nam cycuszki rosną, że pupcie do klepania, że nas 'tego' nauczą, nikt nie reagował, bo oj tam, końskie zaloty etc... Karma? Około 20 lat później spotykam go w nerwach w Lidlu - córka 15 i te uwaga cytaty - "chamy i zwierzęta" chłopaczki piszą do niej takieeee rzeczy. KARMA! A my dziewczyny/nastolatki i tak najbardziej pokrzywdzone dalej..." Itd.

Osobiście zgadzam się w 100% z Panią Aleksandrą, to co ostatnimi czasy dzieje się na tego rodzaju imprezach, jak i na mediach społecznościowych czy w naszej telewizji to szczyt braku taktu i dobrego smaku! Mam wrażenie, że tylko gusty męskiej części naszego społeczeństwa są brane pod uwagę. Ta masowa seksistowska polityka ma prawdopodobnie na celu sprowadzenie kobiet do roli podczłowieka, który ma tylko spełniać zachcianki mężczyzn... Chyba naszym panom poprzewracało się w głowach, niestety wiele z nas jest temu winnych, ponieważ upodabniając się do tych gustów, akceptuje je. Tu prym wiodą niestety celebrytki, odsłaniając coraz więcej ciała. Najgorsze jest to, że już nic z ich ciała nie jest tajemnicą. Czy pokazywanie nagich piersi, a nawet waginy nie jest formą pornografii?! Brak reakcji ze strony publiczności świadczy tylko o tym, że nasze morale jest równe zeru... Mam propozycje nie ubierajcie się wcale drogie pseudo celebrytki, wtedy wszystko stanie się jasne, kim naprawdę jesteście. Nasz wygląd, sposób bycia, kultura osobista czy intelekt świadczą o naszej klasie lub jej braku.Źródła

https://www.pudelek.pl/aleksandra-kwasniewska-masakruje-komentatora-sportowego-dzieci-od-podawania-pilek-zostaly-zastapione-modelkami-w-strojach-nimfetek-6898677610843008a?utm_source=Facebook&utm_medium=social&utm_campaign=fbpudelek&utm_term=post&utm_content=pudelek&fbclid=

https://de.m.wikipedia.org/wiki/Mansplaining

https://de.m.wikipedia.org/wiki/Manterruption

https://plejada.pl/newsy/rozwscieczyl-aleksandre-kwasniewska-zmiazdzyla-go-jednym-zdaniem/5kx15n4

Zdjęcie pochodzi z Google

Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości