EdithKulpienski EdithKulpienski
594
BLOG

Dlaczego nie potrafimy być szczęśliwi w miłości?

EdithKulpienski EdithKulpienski Rozmaitości Obserwuj notkę 123


Istnieje coraz większy rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami kobiet a oczekiwaniami mężczyzn w postrzeganiu szczęścia. Coraz częściej nie potrafimy znaleźć wspólnego języka i celów w naszych związkach, co prowadzi do licznych problemów, a w konsekwencji do rozstania wielu z nas. Dlaczego ludzie, którzy się kochają, nie potrafią być dziś razem zwyczajnie szczęśliwi?

To bardzo złożony problem, na który nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje bowiem wiele czynników, które wpływają na osiągnięcie szczęście i zadowolenie człowieka, a ich wzajemne oddziaływanie jest bardzo skomplikowane. 

Oto kilka możliwych przyczyn tego zjawiska: 

Współczesne społeczeństwa często niosą ze sobą presję i wymagania społeczne, które mają wpływ na nasze poczucie szczęścia. Konsumpcjonizm, rywalizacja, presja sukcesu i idealizacja obrazów przedstawianych w mediach społecznościowych bardzo często prowadzą do poczucia niezadowolenia z własnego życia.

Z uwagi na szybkie jego tempo, coraz częściej poświęcamy mniej czasu na budowanie i utrzymywanie bliskich relacji międzyludzkich, co jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na nasze poczucie szczęścia. Okazuje się bowiem, że osoby mające silne więzi społeczne i wsparcie emocjonalne są bardziej zadowolone z życia. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie i utrzymywanie zdrowych relacji międzyludzkich przynosi korzyści emocjonalne. Natomiast brak wsparcia społecznego i izolacja mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

Towarzyszy temu wysoki poziom stresu, zarówno w pracy, jak i w naszym życiu osobistym, co wpływa na naszą zdolność do odczuwania szczęścia. Codzienne wyzwania, takie jak praca, finanse, związki i wiele innych obowiązków, sprawia, że trudno nam pomiędzy tym wszystkim znaleźć równowagę i zadowolenie. 

Z uwagi na istniejące standardy w społeczeństwie, często porównujemy się z innymi ludźmi i skupiamy się na tym, czego nam brakuje. Niestety brak samoakceptacji i niezadowolenie z własnego wyglądu, osiągnięć czy statusu społecznego wpływają negatywnie na nasze poczucie szczęścia.

Mimo że rozwój technologii i zmiany w stylu naszego życia przynoszą wszystkim wiele korzyści, niestety mają również negatywny wpływ na nasze poczucie szczęścia. Zbyt duża ekspozycja na media społecznościowe, nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych i brak równowagi między pracą a życiem osobistym wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Czujemy się przytłoczeni i bezsilni.

Olbrzymie znaczenie dla naszego dobrostanu ma nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu i radzenie sobie ze stresem przyczyniają się do poprawy samopoczucia i zwiększenia poczucia szczęścia.

Również praktykowanie pozytywnych emocji, takich jak wdzięczność, radość i empatia, pomaga nam w budowaniu większego poczucia własnego szczęścia. Docenianie małych rzeczy i skupianie się na pozytywnych aspektach życia wpływa na nasze ogólne zadowolenie z niego. 

Wykorzystywanie własnego potencjału, rozwijanie umiejętności i pasji oraz dążenie do celów i wartości osobistych ma również pozytywny wpływ na nasze poczucie spełnienia i satysfakcji z własnego życia.

Pamiętajmy jednak, że każda osoba ma swoje indywidualne czynniki i potrzeby, które wpływają na jej szczęście. Szczęście jest bowiem subiektywnym doświadczeniem i różni się dla każdego z nas. Choć niektóre czynniki zewnętrzne mogą wpływać na nasze poczucie szczęścia, warto również zwrócić uwagę na wewnętrzne czynniki, takie jak samopoczucie emocjonalne, poczucie własnej wartości i praktyki mindfulness, które mogą pomóc nam osiągnąć większą harmonię i zadowolenie w życiu.

Odpowiadając na pytanie: Dlaczego nie potrafimy być szczęśliwi w miłości? Powinniśmy zastanowić się przede wszystkim, co nas uszczęśliwia?! Okazuje się bowiem, że gdy nie jesteśmy sami zadowoleni z własnego życia, nie będziemy zdolni do odczuwania szczęścia, a tym bardziej dawania go partnerowi. Bo miłość to dawanie wszystkiego, co w nas najlepsze, a szczęście jest tego efektem. I tak naprawdę nie ma ono nic wspólnego z byciem idealnym, pięknym czy bogatym, tylko z byciem zadowolonym z własnego życia.


Źródła

Zdjęcie Google 

Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości