Elżbieta Hibner Elżbieta Hibner
276
BLOG

Debata o debacie

Elżbieta Hibner Elżbieta Hibner Rozmaitości Obserwuj notkę 2

Doświadczamy interesującego zjawiska polityczno-socjologicznego. Toczy się właśnie debata, kto w kampanii wyborczej powinien debatować w sprawach najważniejszych dla Polski. Dziennikarze nie ustają w spekulacjach kto, z kim i na jakich warunkach powinien debatować. Politycy deklarują otwartość, ale zaraz stawiają warunki, spierają się kto za kim biega i dalej biegać nie będzie.

Postawmy problem z głowy na nogi. O czym powinni politycy debatować? Odpowiedź wydaje się oczywista: o sprawach najważniejszych dla Polaków i dla Polski. Czym zatem żyją Polacy we wrześniu 2001?

  • Problem numer jeden - dzieci idą do szkoły. Czy od sześciu lat czy od siedmiu. Czy szkoły są przygotowane do przyjęcia sześciolatków. Dlaczego przedszkola są takie drogie, skoro mają wyrównywać szanse. Co zrobić z dzieckiem, które kończy lekcje w południe, a rodzice pracują do 16, a nawet do 18.
  • Problem numer dwa - dach nad głową. Czy problem dostępu do podstawowej potrzeby  egzystencjalnej - samodzielnego mieszkania, musi być uzależniony od kursy franka szwajcarskiego, czy mamy jakieś polskie pomysły na rozwiązanie tej kwestii. W II Rzeczpospolitej mieli - istniały małe spółdzielnie mieszkaniowe - nieliczne w Łodzi przetrwały do dziś.
  • Problem numer trzy - bezpieczeństwo zdrowotne. W Polsce przybywa łóżek szpitalnych szybciej niż dochodów do NFZ. Dlaczego nie jest realizowana konstytucyjna równość podmiotów: prywatne lecznice mogą mieć kontrakt z NFZ i dochody z rynku, a publiczne - tylko kontrakt z NFZ.

Korzystne rozwiązania każdej z przytoczonych spraw wymagają zmian w obowiązujących ustawach. Zmiany dotyczące pracy szkół, gospodarki komunalnej czy ochrony zdrowia nie wytrzymują kryteriów doraźnej popularności. Wymagają gruntownej wiedzy i silnego przywództwa. Także kompetentnych liderów lokalnych.

W wielu miejscach powyższego tekstu wymagany jest znak zapytania. Inicjatywę redakcyjną pozostawiam PT czytelnikom.

Doktor nauk technicznych, absolwentka Politechniki Łódzkiej. Była Wiceprezydent Miasta Łodzi, była doradca Prezesa Rady Ministrów, była szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, a następnie w Ministerstwie Finansów. Obecnie jest członkiem Zarządu Województwa Łódzkiego oraz ekspertem Centrum im. Mirosława Dzielskiego.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości