8 obserwujących
73 notki
34k odsłony
235 odsłon

Polityczna kompetencja społeczeństwa?

Droga do neofeudalizmu
Droga do neofeudalizmu
Wykop Skomentuj8

Jak już w poprzednim temacie napisałem, istotą demokracji jest polityczna kompetencja społeczeństwa, którą nabywa społeczeństwo w wolnej przestrzeni do debaty publicznej konstytuowanej przez media. Tej przestrzeni niestety nie mamy, a to co mamy sprowadza się do fasady demokracji.

Sprowadza się to do tego, że społeczeństwo jest traktowane jak stado głupich baranów do ciągłego strzyżenia i od czasu do czasu wysyłane na rzeź, czyli cykliczną wojnę odświeżającą ukryty system oligarchiczny, w którym żyjemy.

Krótko mówiąc społeczeństwo jest karmione konstrukcją kłamstw, które muszą być ciągle podgrzewane, aby utrzymywać fasadową demokrację.

Jednym z głównych myślicieli takiego systemu, który perfekcyjnie definiował wolę oligarchii był Walter Lippmann (1889 - 1974), któremu w przemyśleniach o demokracji chodzi o to, jak można w nowoczesnym społeczeństwie niewidocznie zorganizować tak władzę, aby efektywnie zarządzać społeczeństwem, zgodnie z wolą i korzyścią dla oligarchicznych elit.  

Lippmann chciał utrzymać tzw. elitarną demokrację, w której to de facto elity narzucały kierunek i formę rozwoju w społeczeństwie. Miały to czynić przy pomocy propagandy w mediach, przy pomocy systemu neoliberalnego, przy pomocy Think Tanks. A więc model dzisiejszej fasadowej demokracji ma prawie sto lat. Dzisiaj Think Tanks rosną jak grzyby po deszczu, uwodząc swoimi płaskimi pomysłami ciemne zmanipulowane społeczeństwo. Został ten program połączony ze starym odurzonym i na nowo odkrytym pomysłem znanego ekonomisty Friedricha Hayeka. Te dwa projekty, mówiąc kognitywnie, są strasznie płytkie, pasują idealnie do realizowania takiego modelu społecznego, który jest zgodny z wolą oligarchicznych elit.

Według Lippmanna problemy społeczne mają być rozwiązywane przez ekspertów a nie społeczeństwo. Koncepcja Lippnanna jest sama w sobie sprzeczna i nie logiczna, ponieważ z niej jasno wynika, że demokracja może tylko wtedy funkcjonować, kiedy de facto nie ma demokracji. I to jest faktycznie dzisiejszy stan demokracji.

Dla Lippmanna społeczeństwo nie posiada ani wiedzy, ani nie jest zainteresowane rządzeniem.

Cechą społeczeństwa, według Lippmanna, jest ignorancja, apatia, przesądność i społeczeństwo nie posiada odpowiednich zdolności do czynów i nie posiada zdolności myślenia. Dlatego rola społeczeństwa w demokracji powinna być ograniczona do roli biernego obserwatora.

Lippnann dlatego jest przekonany, że :

Cytat1: „Obywatele mogą jedynie periodycznie oddać w wyborach swoje głosy na odpowiedzialnych ludzi i następnie ograniczyć się do swoich prywatnych spraw

Cytat2: „Publice należy pokazać gdzie jest jej miejsce, abyśmy nie byli obciążeni tupaniem i krzykami zdezorientowanego stada

Przeciwnikiem projektu Lippmanna był US filozof John Dewey (1859 - 1952), który był reprezenatantem innej koncepcji , w której chodzi mu o to, jak można w nowoczesnym społeczeństwie niewidoczną władzę zlikwidować. Tak zlikwidować, żeby społeczeństwem zarządzali ludzie kompetentni wybrani ze społeczeństwa, co prowadzi do likwidacji nowoczesnej formy niewolnictwa. Dewey chciał osiągnąć demokratyczną formę społeczeństwa przy pomocy pragmatyzmu i demokracji bezpośredniej a więc realnej ocenie rzeczywistości działającej dla dobra wszystkich.

John Dewey w przeciwieństwie do Waltera Lippmanna, w swojej koncepcji rozwiązywania problemów społecznych, koncentruje się na rozwiązywaniu tych problemów społecznych bardziej efektywnie, podczas gdy Lippnann widzi rozwiązanie problemów społecznych w rozwiązywaniu problemów oligarchicznych elit. Co sprowadza się do błędu logicznego u Lippmanna w zrozumieniu demokracji.

Dewey pisze o politycznej kompetencji społeczeństwa, że:

Cytat 1,2:

Polityczna kompetencja jest kolektywnym atrybutem. Jednak tak długo jak przed społeczeństwem są tajemnice, propagowane są fałszywe interpretacje i nie całe prawdy, jak również w stosunku do społeczeństwa jest ignorancja i przesądy. Tak długo nie może być mowy o inteligencji i kompetencji politycznej społeczeństwa.”

"Polityczna kompetencja społeczeństwa jest atrybutem wolnej, otwartej dyskusji w zdrowej przestrzeni publicznej, w której mamy do czynienia z solidnie poinformowanym społeczeństwie, a nie ze społeczeństwem medialnie zmanipulowanym."

Jak jest zdefiniowana zdrowa przestrzeń publiczna, podałem w poprzednim temacie. Dewey doszedł do wniosku, że formowaniem społecznego światopoglądu zajmuje się dużo podmiotów gospodarczych, któresą przez oligarchę jest do tego powołana i kontolowana.

A więc światopogląd społeczeństwa nie jest wynikiem dyskusji w wolnej przestrzeni publicznej, jak powinno być w demokracji, ale wynikiem manipulacji społeczeństwem przez powołane do tego podmioty gospodarcze.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo