8 obserwujących
73 notki
34k odsłony
133 odsłony

Antyamerykanizm, jako polityczne narzędzie walki.

Wykop Skomentuj3

W dzisiejszych czasach pojęcie „antyamerykanizmu” jest narzędziem służącym do uciszenia głębokiej krytyki tych grup społecznych, które w racjonalny sposób opisują elementy barbarzyńskich czynów popełnionych przez centra władzy w USA.  

Takiego zdania jest amerykański historyk Max Paul Friedman, który zajmował się analizą wydarzeń, które były przysłaniane pojęciem „antyamerykanizmu”. Friedman jest zdania, ze te pojęcie służy do ideologicznej stabilizacji filozofii amerykańskiego Exzeptionalisumu.

Czym jest zdaniem wielu naukowców Amerykański Exzeptionalsm ?

American Exzeptionalizm jest moralną i intelektualną patologią.

https://en.wikipedia.org/wiki/American_exceptionalism

Jakie są tego konsekwencje?

USA tylko wtedy stosują się do umów międzynarodowych, nawet gdy je podpisały, jeśli te umowy są korzystne dla USA. USA nie czują się z żadnymi umowami międzynarodowymi podporządkowana. USA nie można również tymi moralnymi kryteriami oceniać, które to przestrzeganie kryteriów USA wymaga od innych krajów. Według Exzeptionalismu, USA nie popełnia żadnych zbrodni wojennych, nie morduje cywilistów. Choć te same czyny zrobione przez inne kraje są w oczach USA zbrodniami i morderstwami.

Te zbrodnie i morderstwa dokonane przez USA nie są porównywalne ze zbrodniami i morderstwami wykonywanymi przez inne kraje.

Exzeptionalsm oznacza to, że jakaś nacja z powodów religijnych, kulturowo historycznych w prawach człowieka ma szczególnie uprzywilejowane stanowisko, które daje jej prawo stać ponad prawami człowieka.

Polityka Exzeptionalismu jest rdzeniem polityki USA i występuje również w różnych ukrytych formach w Niemczech.

Amerykański dziennikarz Stephen Kinzer napisał, że: „ USA jest jedynym krajem w nowożytnej historii, który jest przekonany o tym, iż realizuje wolę Boską".

Ta moralna i intelektualne patologia doprowadziła do pozostawienia wielkich krwawych plam w naszej cywilizacji.

Zdaniem amerykańskiego intelektualisty Noama Chomsky-ego, bez Exzeptionalismu i z zasadą moralnej ekwiwalencji za czyny, każdy prezydent USA powinien być powieszony.

Thomas Friedman w The Lsxus and the Oliver Tree (1999) napisał , że USA jest wzorcem do naśladowania dla całego świata na zdrowe globalne społeczeństwo.

 „Tak jak nie ma alternatywy do globalnego koncernowego kapitalizmu, nie ma na tej ziemi lepszego modelu na zdrowe globalne społeczeństwo, jakie jest w USA”.


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka