24 obserwujących
247 notek
140k odsłon
613 odsłon

Rola strachu w rządzeniu społeczeństwem.

George Frederick Keller . What shall we do with our boys? The wasp , March 3, 1882
George Frederick Keller . What shall we do with our boys? The wasp , March 3, 1882
Wykop Skomentuj10

Kiedy mała grupa ludzi chce rządzić dużą grupą ludzi, potrzebuje do tego celu takiej strategii, przy pomocy której jest to możliwe. Jedną z najstarszych strategii w historii ludzkości jest strategia szerzenia lęków społecznych, co w konsekwencji prowadzi do niepokoju i neurozy.

Strategia ta działa tak mocno na psychikę ludzką, że blokuje w niej racjonalny sposób patrzenia na rzeczywistość. Osoba bądź społeczeństwo poddane takim działaniom jest gotowe do rezygnacji o walkę w utrzymaniu dotychczasowych cywilizacyjnych osiągnięć ludzkości. Strach wyzwala poczucie niepewności i obawy w życiu. Ludzie nielubą strachu, ponieważ związany jest on z niebezpieczeństwem, dlatego unikają sytuacji niebezpiecznych, które w sposób optyczny dociera do naszej świadomości. Z tym optycznym strachem, a więc działającym z zewnątrz człowiek, człowiek sobie bez problemu samoczynnie poradzi. Gorzej jest ze strachem wewnętrznym, który wywołuje u ludzi neurozę. Ta forma strachu nadaje się idealnie do celów rządzenia społeczeństwem. Politycznym celem indukowania lęków społecznych jest przetransformowanie realnych obaw społecznych w neurotyczne lęki. O tym pisał szczegółowo Franz Neumann w „Angst und Politik” (Strach i Polityka). Podczas gdy człowiek bez problemu da sobie radę z realnym uczuciem strachu z neurotycznym strachem mało kto jest w stanie sobie z nim poradzić.

Jak wiadomo demokracja może tylko wtedy w miarę dobrze funkcjonować, kiedy społeczeństwo jest możliwie jak najlepiej uwolnione od lęków społecznych i nie cierpi zbiorowo na neurozę, jak to jest obecnie. Ponieważ tylko bez lęków społecznych jest społeczeństwo w stanie dokonać racjonalnego, konstruktywnego wyboru na przyszłość. Obecnie czynione są gorączkowo takie zabiegi polityczne, które odbierają społeczeństwu możliwość realnej nieskrępowanej oceny sytuacji. Tym samym fundamentalna zasada demokracji, do której należy wolne i nieskrępowane zdefiniowanie samego siebie, jest brutalnie pogwałcona. W jaki sposób dzisiaj indukowane jest w społeczeństwie uczucie strachu i zagrożenia?

Np. poprzez indukowanie nierealnych zagrożeń jak wzrost temperatury na Ziemi, albo poprzez wymuszanie fali uchodźców, którzy są kulturowym zagrożeniem i tworzą nierozwiązywalny problem wynikający z cywilizacji pozbawionej motywacji etycznej dla innowierców i braku kultury pracy. W taki sposób można indukować w społeczeństwie niebezpieczeństwo socjalne, utraty miejsca pracy, destrukcję przestrzeni życiowej prowadzącej do utraty własnej identyfikacji, socjalne zatomizowanie społeczeństwa nieuchronnie prowadzące do utraty wspólnych interesów narodowych i społecznych, co nieuchronnie prowadzi do wyobcowania we własnej przestrzeni życiowej. Tego doświadczyło już wielu mieszkańców miast na zachodzie gdzie neuroza jest powszechna i spowodowana brakiem możliwości zaadresowania swoich obaw o przyszłość do kogokolwiek.

Politycy i tak robią to, co im korporacje nakazują, aby osiągnąć cel likwidacji zasad demokratycznych i zamiany tych zasad na neo-feudalne. To wszystko prowadzi do uczucia niemocy i braku jakiegokolwiek wpływu na swój los w społeczeństwie jak również na los kraju gdzie żyją. Jeśli jednak obywatele odważą się wyrazić swoje uzasadnione obawy, systemowo są zaszufladkowani przez polityczną semantykę, jako rasiści, ksenofobii lub zwolennicy teorii spiskowych.

Demokratyczne wybory stały się groteskową farsą, bo jak można inaczej nazwać to, z czym mamy od czasu do czasu do czynienia, kiedy okazuje się, że w okręgu wyborczym brało udział 500% wyborców.

Obecnie system dokonuje niesamowitych oszustw, które wspierane są strategią całkowitego rozkładu kulturowo cywilizacyjnej substancji społecznej.

Wracając do technik zwanych Soft Power, które indukują strach w społeczeństwach, to wystarczało społeczeństwom pokazać w odpowiednim miejscu próbówkę z nieznaną zawartością i powiedzieć, że w tej próbówce jest broń chemiczna, aby w imieniu tej sfabrykowanej demonstracji, wymordować tysiące niewinnych ludzi i zrównać z ziemią ich przestrzeń życiową.


image

W taki sposób i podobnymi obiektami indukuje się lęki w społeczeństwach zachodnich, które to lęki wywołują neurozę i tym samym społeczeństwa neutralizowane są na barbarzyńskie czyny dokonywane w imię obrony przed tyranami. Harold Lasswell powiedział, że do owładnięcie umysłu społecznego, najlepiej nadaje się konstrukcja wroga społecznego. Taki wróg społeczny najlepiej nadaje się, jako obiekt, na który przekierowuje się energię psychiczną społeczeństwa, które nie ma się zajmować centami władzy społecznej. Im większe napięcie jest między elitami władzy i społeczeństwem, tym bardziej władza szuka gorączkowo takie obiekty zastępcze dla społeczeństwa, na których społeczeństwo mogłoby wyładować swoje neurotyczne napięcie. Ta technika jest quasi powszechnie i najczęściej obecnie stosowana.

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale