Empereur
"Polska jest nieśmiertelna. Wyzwolimy ją z pęt niewoli odbudujemy z gruzów. Tak nam dopomóż Bóg! (...) Nie zginie Polska! Nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków, w potędze i chwale. Dla was, dla nas i dla całej ludzkości." - Ignacy Jan Paderewski
11 obserwujących
99 notek
85k odsłon
253 odsłony

Czy nieprzestrzeganie kwarantanny jest przestępstwem?

Wykop Skomentuj2

W tekście ze strony głównej Salonu mogliśmy przeczytać taki kwiatek.

Za złamanie zaleceń kwarantanny - można pójść do więzienia na rok. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że być może policja będzie sprawdzać, czy pacjenci objęci kwarantanną domową w związku z koronawirusem, znajdują się w swoich mieszkaniach. Szef resortu przypomina, że według kodeksu karnego: "Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą zakaźną naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie tą chorobą: podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Salon24: Zasady kwarantanny z powodu koronawirusa

Nie, za złamanie zaleceń kwarantanny nie można pójść do więzienia na rok. Przynajmniej na pewno nie na podstawie tego przepisu.  

Jak również czytamy w cytowanym powyżej tekście, kwarantanną nie obejmuje się osób chorych, tylko osoby zdrowe (co do których jedynie istnieje podejrzenie, że mogły mieć kontakt z osobami chorymi).

Cytowany przez "szefa resortu" przepis to art. 161 kodeksu karnego, który w całości brzmi tak:

Art. 161. § 1. Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV, naraża bezpośrednio inną osobę na takie zarażenie,  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 
§ 2. Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 
§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Wobec czego, za przestępstwo określone w tym przepisie (chodziłoby o § 2) odpowiadać może wyłącznie osoba, która:

1) jest chora na chorobę zakaźną;

2) wie o tym, że jest chora na chorobę zakaźną.

Wspomnieć należałoby ponadto, że czyn z art. 161 jest ponadto przestępstwem umyślnym, czyli sprawca musi przejawiać co najmniej zamiar ewentualny (przewidywanie możliwości popełnienia przestępstwa i godzenie się na to), a do tego ściganym wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego. Ma to jednak poboczne znaczenie, bo osoba która nie jest chora, albo przynajmniej o tym nie wie, tak czy inaczej tego przestępstwa nie może popełnić. Tymczasem istotą kwarantanny jest właśnie to, że nie wiadomo, czy osoby nią objęte są chore - osobie takiej nie będzie można zatem przypisać popełnienia tego przestępstwa.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo