18 obserwujących
817 notek
1162k odsłony
2628 odsłon

Kanadyjczycy chcą wydobywać gaz ziemny z dna morskiego w rejonie Świnoujścia

Firma na razie bada opłacalność inwestycji, ale kusi samorząd zachodniopomorski obietnicami zysków.
Firma na razie bada opłacalność inwestycji, ale kusi samorząd zachodniopomorski obietnicami zysków.
Wykop Skomentuj37

Kanadyjska firma Central European Petroleum chce wydobywać z dna morskiego w okolicach Świnoujścia gaz ziemny. Ma on trafić na rynek polski, a potencjalni klienci to zakłady chemiczne w Policach, statki napędzane LNG, lokalny rynek oraz inne rynki w Polsce.

W latach 70. i 80. XX wieku w rejonie Wolina odkryte zostały złoża gazu, których nigdy nie eksploatowano. Według szacunków Kanadyjczyków to największe w Polsce i jedno z największych w Europie niezagospodarowanych złóż gazu ziemnego. Rozciąga się od niemieckiej granicy na zachodzie po obszar Morza Bałtyckiego położonego na północ od Międzyzdrojów. Największa część złoża gazu znajduje się na północ od wyspy Wolin, pod dnem morza, którego głębokość w tym rejonie wynosi około 10 metrów. 

Central European Petroleum szacuje, że złoże zawiera około 30–40 miliardów metrów sześciennych wydobywalnego metanu i około 18 milionów metrów sześciennych płynnych gazów ziemnych. 

W grudniu 2017 r. Ministerstwo Środowiska wydało firmie koncesję na poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego na obszarze wyspy Wolin. Chodzi o tereny położone w granicach czterech gmin: Świnoujścia, Międzyzdrojów, Dziwnowa i Wolina oraz na terenie przyległego morza.

Zakończono już badania sejsmiczne złoża  na wodach morskich w strefie przybrzeżnej, a teraz przymierza się do odwiertów – zarówno z morza, jak i z lądu. W październiku 2019 r. wystąpiono do Lasów Państwowych o dzierżawę gruntów leśnych wraz z ich wylesieniem pod lokalizację wiertni i wywiercenie dwóch otworów poszukiwawczych do maksymalnej głębokości 3500 m każdy.

W przyszłości, jeśli zapadną decyzje o wydobyciu gazu, potrzebny będzie teren pod budowę zakładu uzdatniania wydobytego gazu. Firma chciałaby rozpocząć wydobycie już w 2024 r., zatem prace związane z przygotowaniem inwestycji muszą toczyć się szybko.

Zgodnie z planami Kanadyjczyków, 6 km od Świnoujścia ma stanąć bezzałogowa platforma wiertnicza, która ma wystawać ponad poziom morza na 15 m. Wydobywane paliwo ma być pompowane do stacji uzdatniania na lądzie rurociągiem umieszczonym pod dnem morza.

Największą inwestycję będzie stanowić stacja uzdatniania gazu. Kompleks będzie miał wymiary 700 na 380 metrów i zajmie 27 hektarów, a jego budowa, która ma potrwać do dwóch lat, pochłonie aż 2,5 mld zł.

image
Obszar zainteresowania Central European Petroleum, fot. cepetro.com.

Spółka twierdzi, że gaz wydobyty ze złoża Wolin trafi przede wszystkim na polski rynek, do polskich podmiotów, takich, jak m.in. zakłady chemiczne w Policach czy statki napędzane LNG.

Jednocześnie inwestycja wspomóc ma region poprzez wpływy do świnoujskiego budżetu poprzez odprowadzanie podatku od nieruchomości (wiertni i zakładu uzdatniania wydobytego gazu), wynoszącego około 50 mln zł rocznie. Miejskie finanse zasiliłoby również 60 proc. wpływów z opłaty eksploatacyjnej płaconej przez spółkę od każdego 1 tys. m3 lub tony wydobytego gazu. Firma kusi także dodatkowymi miejscami pracy. 

Central European Petroleum szacuje całkowity okres eksploatacji złoża Wolin na około 25 lat. W początkowym szczycie produkcja gazu ma wynieść 1,6 mld m sześc. rocznie. To bardzo dużo, bo produkcja gazu ze wszystkich złóż w Polsce w zeszłym roku wyniosła 3,8 mld m sześc.

„Zabezpieczenie dostaw gazu leży w interesie kraju nie tylko w świetle zakończenia umowy importowej z Gazpromem na rosyjski gaz, jak i zatwierdzenia drugiego etapu obsługiwanego przez Gazprom projektu gazociągu Nord Stream 2, który omija Polskę” – przekonują Kanadyjczycy, podkreślając, że dziś około połowy zużywanego gazu w Polsce pochodzi z Rosji. 

Central European Petroleum z siedzibą w Kanadzie została założona w 2006 r. Firma jest prywatną spółką, która koncentruje się na poszukiwaniu złóż gazu ziemnego we wschodnich Niemczech i Polsce.

ja

źródło: PAP, spidersweb.plWykop Skomentuj37
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka