Dynamika rozwoju instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest bardzo wysoka.
Dynamika rozwoju instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest bardzo wysoka.

Co napędza rozwój fotowoltaiki w Polsce?

Redakcja Redakcja OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Polska osiągnęła w 2019 roku ponad 1 GW mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Roczne przyrosty mocy w kolejnych latach na pewno będą przekraczały tę wartość.

Wśród krajów, które już dziś wytwarzają najwięcej energii ze źródeł odnawialnych wysokie tempo produkcji w kolejnych latach nadal będą utrzymywać m.in. Chiny (spodziewany wzrost o 49 proc. w ciągu 5 lat), USA i Indie. W Polsce – w ocenie Międzynarodowej Agencji Energetycznej – produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrośnie z 21 terawatogodzin (TWh) w 2018 r. do 34 TWh w 2024 r. W 2019 roku nasz kraj był na 5. miejscu w UE z największymi mocami PV podłączonymi do sieci.

Źródła PV są zeroemisyjne, ale mogą także stabilizować funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego, szczególnie, gdy obniżają szczyty zapotrzebowania. Krajowy system potrzebuje co najmniej 3-4 GW instalacji fotowoltaicznych. Rozwój rozproszonej energetyki słonecznej odciąża również sieci przesyłowe - czytamy w portalu wysokienapiecie.pl.

Dzięki szybkiemu postępowi technicznemu z roku na rok spada koszt budowy instalacji i wytwarzanej przez nią energii elektrycznej, dlatego fotowoltaika jest najpopularniejszym źródłem nowych mocy wytwórczych w sektorze elektroenergetyki na świecie.

Ocenia się, że około 62 proc. mocy zainstalowanej w fotowoltaice przypada na mikroinstalacje (o mocy do 50 kW), które w decydowanej większości mogą być utożsamiane z instalacjami prosumenckimi. Wsparcie oferowane poprzez rządowe programy „Mój prąd”, czy „Czyste Powietrze” oraz rosnące ceny prądu powodują, że zainteresowanie samodzielną produkcją energii elektrycznej dla gospodarstw domowych jest coraz większe.

Po drugie, rozwija się fotowoltaika przemysłowa. Duże spółki energetyczne zaczynają inwestować w rozwój farm fotowoltaicznych. Do 2030 roku będzie funkcjonować co najmniej kilka. Już mamy zapowiedzi, że Tauron zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 6 MW w Choszcznie (Zachodniopomorskie), a na składowisku odpadów przy elektrowni Bełchatów należącej do PGE powstanie farma fotowoltaiczna o mocy do 60 MW.


Przeczytaj więcej o projekcie PGE: Przy elektrowni powstanie gigantyczna farma fotowoltaiczna


Portal wysokienapiecie.pl do czynników mających duży wpływ na rozwój fotowoltaiki w Polsce zalicza także: aukcje OZE,  umowy PPA na bezpośredni zakup energii elektrycznej pochodzącej z OZE i nowe modele biznesowe rozwijające potencjał energetyki prosumenckiej, jak np. handel energią. 

Polityka energetyczna Polski do 2040 r. (PEP 2040) zakłada 10,2 GW elektrowni fotowoltaicznych w 2030 r. Jeśli dynamika rozwoju fotowoltaiki w Polsce będzie taka jak obecnie, to ten pułap osiągniemy dużo szybciej niż zakłada rządowa strategia. 


źródło: wysokienapiecie.pl

ja


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka