19 obserwujących
856 notek
1216k odsłon
3947 odsłon

Siemens nie posłuchał Grety Thunberg. Będzie budował kopalnię węgla w Australii

Greta Thunberg apelowała do Siemensa o wstrzymanie budowy kopalni węgla w Australii. Fot. PAP/EPA/IPA Milestone
Greta Thunberg apelowała do Siemensa o wstrzymanie budowy kopalni węgla w Australii. Fot. PAP/EPA/IPA Milestone
Wykop Skomentuj128

Niemiecki Siemens zdecydował, że wywiąże się z kontraktu związanego z budową kopalni węgla w Australii. Zerwania umowy zawartej w sprawie tego przedsięwzięcia z indyjską firmą Adani domagali się niemieccy aktywiści klimatyczni oraz Greta Thunberg. 

Szef Siemensa Joe Kaeser obiecał, że jeszcze raz sprawdzi zaangażowanie koncernu w projekt, ale zastrzegł, że „nie ma praktycznie żadnego prawnie i ekonomicznie odpowiedzialnego sposobu, by wycofać się z kontraktu”. 

W umowie z 10 grudnia Siemens zobowiązał się dostarczyć sygnalizację dla połączenia kolejowego między kopalnią Carmichael w drugim co do wielkości stanie Australii - Queensland - a portem Abbot Point. Wartość kontraktu to 18 mln euro. Partnerem Siemensa jest indyjska firma Adani Enterprises.

Kaeser podkreślił, że byli też inni chętni, by wykonać to zadanie. – Niezależnie od tego, czy Siemens dostarczy sygnalizację, projekt i tak zostanie zrealizowany – ocenił. 

Dodał jednak, że z powodu uzasadnionych obaw dotyczących środowiska naturalnego „zarząd Siemensa zastrzegł sobie prawo wycofania się z umowy”, jeśli przedsiębiorstwo Adani naruszy bardzo ostre normy, do których przestrzegania się zobowiązało. 

Siemens Adani Enterprises
Partnerem Siemensa jest indyjska firma Adani Enterprises. Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Przeciwko udziałowi Siemensa w projekcie protestował niemiecki oddział ruchu aktywistów klimatycznych Fridays for Future (FFF). W ubiegłym tygodniu Kaeser zaproponował nawet jego szefowej, Luisie Neubauer, stanowisko w radzie nadzorczej jednej ze spółek córek koncernu. Ta jednak ofertę odrzuciła. 

W sobotę szwedzka aktywistka klimatyczna i twórczyni FFF Greta Thunberg również zaapelowała o wstrzymanie, opóźnienie bądź przerwanie budowy w Australii kopalni węgla kamiennego. 

Rząd Australii zaaprobował w ubiegłym roku projekt zbudowania przez Adani nowej kopalni węgla w Queensland. Kopalnia ma produkować rocznie 8-10 mln ton węgla. 

Australia jest jednym z największych producentów węgla na świecie. Władze w Canberze konsekwentnie popierają energetykę węglową ze względu na jej znaczenie gospodarcze. Część Australijczyków oskarża rząd o brak działań w sprawie globalnego ocieplenia.

KW

Wykop Skomentuj128
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości