19 obserwujących
898 notek
1263k odsłony
636 odsłon

PGNiG wchodzi na Litwę. I zyskuje dostęp do rynków krajów bałtyckich

Statek transportowy.
Statek transportowy.
Wykop Skomentuj1

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od 1 kwietnia jest wyłącznym użytkownikiem nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w litewskiej Kłajpedzie.

Weszła w życie umowa między PGNiG a litewskim koncernem Klaipedos Nafta, która przyznaje polskiej spółce prawo wyłącznego użytkowania nadbrzeżnej stacji odbiorczo-przeładunkowej LNG w porcie w Kłajpedzie. PGNiG zyskało dostęp do rynków krajów nadbałtyckich, może dzięki tej umowie też usprawnić dostawy gazu skroplonego do odbiorców w północno-wschodniej Polsce. 

Terminal w Kłajpedzie ma pięć zbiorników na LNG o pojemności 1000 m sześc. każdy - co przekłada się na 2250 ton skroplonego gazu. Dostawy LNG odbywają się drogą wodną. Skroplony gaz dostarczają niewielkie metanowce - trzydzieści raz mniejsze od dużych jednostek tego typu - lub bunkierki.  

Terminal ma dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie. Nabrzeże stacji pozwala także na załadunek LNG. Stacja może być więc wykorzystana do bunkrowania statków . statków napędzanych silnikami na gaz skroplony. Bunkrowanie to pobieranie paliwa do zbiorników jednostki pływającej.

Źródłem może być ustawiony kilka kilometrów dalej FSRU - pływający terminal LNG „Independence”, ale PGNiG nie wyklucza sprowadzania go również z innych źródeł. Instalacja może również bunkrować statki, napędzane LNG. 

W ocenie prezesa PGNiG Jerzego Kwiecińskiego rozpoczęcie użytkowania instalacji małego LNG w Kłajpedzie to ważny krok w budowie pozycji spółki na rynkach zagranicznych. – Nasze kompetencje w zakresie handlu i operacji LNG małej skali pozwolą PGNiG skutecznie rozwijać rynek tego paliwa na Litwie, Łotwie i w Estonii. Już teraz nasz gaz skroplony dociera do odbiorców w Niemczech i Czechach – powiedział Kwieciński. 

„Użytkowanie stacji w Kłajpedzie nie tylko otwiera dla PGNiG rynki zagraniczne, ale pozwoli też zwiększyć atrakcyjność oferty Spółki dla odbiorców w kraju. Koszt transportu gazu skroplonego stanowi istotny element ceny tego paliwa. Dla klientów z Polski Północno-Wschodniej możliwość odbioru LNG z Litwy będzie korzystną alternatywą dla dostaw z Terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu czy położonych na terenie Wielkopolski należących do PGNiG wytwórni gazu skroplonego w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim” - pisze portal energetyka24.com. 

Klaipedos Nafta jest m.in. operatorem pływającego terminala FSRU zacumowanego w Kłajpedzie oraz położonej u wejścia do portu nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali. W 2019 roku litewska spółka zorganizowała przetarg na wyłączne użytkowanie stacji przez 5 lat. Oferta PGNiG została uznana za najkorzystniejszą i spółki podpisały stosowną umowę w listopadzie 2019 roku. 

KW


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka