Rurociąg do transportu paliw płynnych. Zdjęcie poglądowe. Fot. Shutterstock
Rurociąg do transportu paliw płynnych. Zdjęcie poglądowe. Fot. Shutterstock

W Płocku położą rurociąg pod dnem Wisły

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Rurociąg do przesyłu ropy naftowej będzie ułożony 25 m pod dnem Wisły. Inwestor - PERN - zapewnia, że inwestycja jest całkowicie bezpieczna dla środowiska.

Nowy odcinek zastąpi wyłączony z użytku fragment magistrali, który rozszczelnił się w maju 2018 r. Nieczynny odcinek rurociągu o długości 662 metrów zostanie usunięty.

Skutkiem awarii był wyciek oleju napędowego do rzeki. Fragment nieszczelnego rurociągu odcięto wówczas zasuwami po obu stronach rzeki, a pozostały w instalacji surowiec wypompowano. Straż pożarna usunęła plamy oleju napędowego, które wydostały się do wody.

Nowy odcinek magistrali przez Wisłę zostanie ułożony za pomocą technologii bezwykopowej HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) polegającej na wykonywaniu poziomych przewiertów sterowanych. Metodę tę stosuje się na świecie od prawie 60 lat przy budowie sieci przesyłowych, które mają na trasie wiele przeszkód. "Przewiert tego typu stosuje się do przekroczeń większych rzek, kanałów, wałów przeciwpowodziowych czy terenów chronionych. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod technologii bezwykopowej zabudowy rur w niemalże każdych warunkach gruntowych" - informuje PERN. 

Wcześniej, od lat 60. do 80. XX wieku rurociągi PERN przekraczające Wisłę w Płocku były zawieszone na specjalnej konstrukcji mostowej. Ze względów bezpieczeństwa, w tym z uwagi na powtarzające się zagrożenie powodziowe, zdecydowano o przeniesieniu magistrali pod dno rzeki.

Technologia HDD wcześniej była stosowana przez PERN m.in. przy budowie trzeciej nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń" między Adamowem przy granicy z Białorusią a Płockiem pod rzekami Bug, Liwiec, Wkra i Słupianka, a także pod Wisłą niedaleko Włocławka.


przewiert HDD
Schemat przewiertu w technologii HDD. Grafika: cire.pl

PERN

Wymianę odcinka rurociągu naftowego pod Wisłą w Płocku realizuje PERN S.A. To polski operator sieci rurociągów transportujących ropę naftową do rafinerii PKN ORLEN w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku oraz do dwóch rafinerii w Niemczech. Spółka zajmuje się też magazynowaniem ropy naftowej oraz transportem, przeładunkiem i składowaniem paliw płynnych, w tym benzyny, oleju napędowego i opałowego.

PERN jest podmiotem strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jego stuprocentowym właścicielem jest Skarb Państwa.

Spółka realizuje obecnie projekt Megainwestycje, w ramach którego buduje nowe magazyny ropy naftowej i paliw oraz rurociągi. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jednym z elementów projektu jest rozbudowa Terminala Naftowego w Gdańsku. Łącznie powstanie tam pięć nowych zbiorników na paliwa.

BG


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka