20 obserwujących
914 notek
1281k odsłon
436 odsłon

Nowa inwestycja w elektrowni Turów

Elektrownia Turów. fot. gkpge.pl
Elektrownia Turów. fot. gkpge.pl
Wykop Skomentuj3

Oprócz nowoczesnych bloków energetycznych, elektrownia będzie miała ekologiczną oczyszczalnię ścieków przemysłowych.

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE, która jest właścicielem elektrowni Turów, podpisała umowę na budowę nowej oczyszczalni. Wybuduje ją SEEN Technologie. Wartość kontraktu to 120 mln zł. Realizacja zajmie 30 miesięcy.

Nowa oczyszczalnia powstanie jako rozbudowa istniejącej oczyszczalni. Będzie miała nowoczesne, wysokosprawne technologie membranowe – mikrofiltrację i odwróconą osmozę. Sprawność odwróconej osmozy to ok. 96 proc., co oznacza, że zatrzymanych zostanie ponad 96 proc. wszystkich zanieczyszczeń. Będzie to pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych w Unii Europejskiej tak szerokie zastosowanie tych technik w obszarze oczyszczania ścieków – informuje PGE.

Do oczyszczalni będą kierowane wszystkie ścieki przemysłowe powstające w elektrowni Turów, z wyłączeniem ścieków powstających w instalacjach oczyszczania gazów spalinowych, które oczyszczane będą w odrębnej specjalistycznej oczyszczalni. 

Dyrektor elektrowni Oktawian Leśniewski informuje, że oczyszczone ścieki będą spełniać będą wymogi II klasy wód powierzchniowych i będą kierowane do rzeki Miedzianka nie pogarszając jej stanu. Będą też ponownie zagospodarowywane w procesach technologicznych elektrowni. 

- Turów będzie pierwszą elektrownią, której oczyszczone ścieki będą mogły być zawracane do układów technologicznych, co w konsekwencji będzie powodować, że będzie bezściekowa. Realizacja tej inwestycji nie tylko poprawi stan środowiska na ternie Polski, ale również korzystnie wpłynie na graniczną rzekę Nysę Łużycką – mówi dyrektor Leśniewski. 

– Projekt zapewni dostosowanie elektrowni Turów do unijnych i krajowych wymagań środowiskowych. Do sierpnia 2021 r. wszystkie nasze elektrownie będą spełniały normy zawarte w konkluzjach BAT – mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Konkluzje BAT (ang. Best Available Techniques) to najlepsze dostępne rozwiązania technologiczne dla dużych instalacji przemysłowych, których działalność jest związana z emisją.W elektrowni Turów działa obecnie sześć bloków energetycznych, które uruchamiano w latach 1998-2005. Od 2014 r. jest realizowany program dostosowawczy do nowych norm emisyjnych. Trwa modernizacja bloków energetycznych 1–3 i budowa zupełnie nowego bloku.

Elektrownia jest zasilana paliwem z kopalni węgla brunatnego Turów. W marcu 2020 r. kopalnia otrzymała przedłużenie koncesji na wydobycie węgla brunatnego o sześć lat. Wywołało to protesty mieszkańców okolicznych terenów w Czechach, kórzy złożyli petycję do Komisji Europejskiej z żądaniem zamknięcia kopalni. Więcej na ten temat napisaliśmy tu: Kopalnia Turów – Czesi protestują, ale nie przeszkadzają im kopalnie w Niemczech.

Obecnie elektrownia Turów może wyprodukować energię elektryczną dla 3 mln gospodarstw domowych. Daje pracę 15 tysiącom osób.


Elektrownia Turów
Elektrownia Turów. fot. PGE


KJ, BG


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka