Najbrudniejsza energia w UE jest w Polsce

Polska jest jednym z siedmiu krajów UE najbardziej opóźnionych w dekarbonizacji energii elektrycznej. Fot. Shutterstock
Polska jest jednym z siedmiu krajów UE najbardziej opóźnionych w dekarbonizacji energii elektrycznej. Fot. Shutterstock

- Ustalenia najnowszego raportu Ember są przede wszystkim przestroga przed wdrażaniem jedynie mało ambitnych zmian w strategii dekarbonizacji polskiej gospodarki. W najnowszym projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 widać że rząd już podejmuje działania, aby Polska w 2030 r. nie była na ostatnim miejscu w wyścigu dotyczącym dekarbonizacji sektora energii elektrycznej – uważa Zofia Wetmańska, analityczka ds. klimatu, WiseEuropa. - Jednak, jak potwierdzają wyniki raportu Ember, przy obecnym obciążeniu systemu energią pochodzącą z paliw kopalnych, różnica do nadrobienia pomiędzy pozostałymi graczami jest zbyt wielka, by móc sobie pozwolić na zaproponowane w dokumencie, połowiczne rozwiązania. Konieczne jest więc wdrożenie dodatkowych działań, w tym m.in. odblokowanie energetyki wiatrowej na lądzie, i dostosowanie strategii niskoemisyjnej transformacji do nowych celów redukcji emisji dwutlenku węgla proponowanych przez KE – 55 proc. w 2030 r. - wylicza.

A jak Ember ocenił innych?

Belgia jest jednym z dwóch krajów UE, w których emisje z sektora energetycznego rosną między 2018 a 2030 r. W tym okresie kraj ten planuje największy wzrost wytwarzania energii elektrycznej z gazu, co jest spowodowane wycofywaniem się z energetyki jądrowej.

W Bułgarii zależność od paliw kopalnych między 2018 a 2030 r. praktycznie się nie zmieni, a wykorzystanie źródeł zielonych będzie jednym z najniższych w UE.

Czechy będą wciąż produkować 1/3 energii z węgla i podobnie jak Bułgarzy będą w ogonie produkcji prądu z wiatru czy słońca. Niemcy będą z kolei odpowiadać za ok. 30 proc. emisji gazów cieplarnianych z sektora elektroenergetycznego UE. Będą też odpowiadać za 1/3 produkcji prądu z węgla w całej wspólnocie.

Do 2030 r. Włochy będą trzecim największym emitentem w sektorze energetycznym, odpowiedzialnym za około 10 proc. emisji z sektora energetycznego w UE. Będzie to jeden z krajów UE najbardziej uzależnionych od paliw kopalnych, w tym głównie gazu.

Rumunia z kolei planuje jeden z najniższych wskaźników wykorzystania odnawialnej energii elektrycznej w UE w nadchodzącej dekadzie.


Autor: Karolina Baca-Pogorzelska


Lubię to! Skomentuj107 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka