Daniel Obajtek: Bardzo duże prawdopodobieństwo podniesienia ratingu "nowego" ORLENU
Daniel Obajtek: Bardzo duże prawdopodobieństwo podniesienia ratingu "nowego" ORLENU

Nowy ORLEN. Duża szansa na podwyższony rating po przejęciu PGNiG i Lotosu

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Agencja Fitch umieściła długoterminowy rating IDR PKN Orlen "BBB-" ze wskazaniem pozytywnym.

Dobra ocena przez Agencję Fitch struktury przejęcia PGNiGu i Grupy Lotos przez ORLEN daje bardzo duże prawdopodobieństwo podniesienia ratingu nowego, zintegrowanego podmiotu - ocenił we wtorkowym tweecie szef ORLENU Daniel Obajtek.

Polecamy: Nowy ORLEN - koncern multienergetyczny - staje się faktem

"Agencja @FitchRatings pozytywnie oceniła potwierdzoną z @MAPGOVPL strukturę przejęcia @GK_PGNiG i @GrupaLOTOS przez Grupę ORLEN. Realizacja transakcji w formie bezgotówkowej daje bardzo duże prawdopodobieństwo podniesienia ratingu nowego, zintegrowanego podmiotu" - napisał Daniel Obajtek na Twitterze.


Agencja Fitch umieściła we wtorek długoterminowy rating IDR PKN Orlen "BBB-" na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym w związku z planowanymi przejęciami przez ORLEN Grupy Lotos oraz PGNiG. Agencja wskazała w komunikacie, że na połączeniu z Lotosem i PGNiG skorzysta profil kredytowy ORLENU - dzięki większej skali, silniejszej dywersyfikacji biznesu i ekspansji w kierunku bardziej stabilnego sektora.

PKN ORLEN przejmie Grupę Lotos i PGNiG

PKN Orlen ma przejąć Grupę Lotos i PGNiG w transakcji bezgotówkowej, poprzez wymianę akcji. Koncern zakłada, że do września opracowany będzie model połączenia, a cały proces zostanie zakończony w tym roku.

W zeszłym tygodniu Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z ORLENEM, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN ORLEN nad Grupą Lotos i PGNiG. Umowa dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN ORLEN i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami ORLENU.

Jak podano, połączenie jest najprostszym i najszybszym prawnym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w tej transakcji, który umożliwi szybką i pełną integrację aktywów i biznesów oraz maksymalizację efektów synergii z połączenia.

Określenie parytetu wymiany i finalnych, szczegółowych założeń połączenia będzie przedmiotem analiz m.in. międzynarodowych firm doradczych i dodatkowych ustaleń pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych i PKN ORLEN.

Wymogi Komisji Europejskiej

Połączenie Grupy Lotos z PKN ORLEN może dojść do skutku pod warunkiem wykonania określonych w treści decyzji Komisji Europejskiej środków zaradczych.

W komunikacie prasowym ORLEN podał, że w wyniku połączenia powstanie grupa o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym zysku EBITDA, który szacowany jest na ok. 20 mld zł.

Jak podano, połączony koncern wzmocni m.in. pozycję w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji w zakresie dostaw surowców. Z kolei wymiana doświadczeń w handlu ropą naftową, gazem ziemnym i energią elektryczną, zarówno na poziomie hurtowym, jak i detalicznym, umożliwi wzrost zysków w perspektywie długoterminowej. Optymalizacja kosztów w tych obszarach ma się przełożyć bezpośrednio na większą stabilność cen energii, w tym paliw.

Po połączeniu wzrosnąć ma skala nakładów inwestycyjnych na rozwój poszczególnych segmentów biznesowych. Fuzja ma też dać impuls do rozwoju i dalszego urozmaicania oferty dla klientów. 

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka