Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 30 czerwca 2016 r.

Rynek czeka na Teslę 3, a Musk zainwestował w nową firmę

1373 12 0 A A A
Elon Musk. fot. Wikipedia
Elon Musk. fot. Wikipedia

Amerykański biznesmen Elon Musk, właściciel firmy Tesla produkującej samochody elektryczne i baterie dla gospodarstw domowych, przejął SolarCity - największego w USA dostawcę i instalatora paneli solarnych.

Wskutek przejęcia pakietu kontrolnego firmy, akcje Solar City mocno podrożały, a Tesli pojechały w dół. SolarCity może mieć dzięki Muskowi szanse na  pozyskanie większej liczby klientów, ale posiadacze akcji Tesli źle przyjęli tę transakcję, uważają bowiem, że Tesla powinna skupić się na dokończeniu budowy wielkiej fabryki baterii i uruchomieniu seryjnej produkcji Tesli 3, a nie na kupowaniu kolejnych firm.

Elon Musk nie tylko jest głównym udziałowcem w obydwu spółkach, ale też nimi zarządza. W Tesli jest dyrektorem generalnym, a w SolarCity prezesem (w amerykańskich spółkach te funkcje często są rozdzielone). Dla niego idea połączenia obydwu firm jest czymś tak oczywistym, że w ogóle nie wymagała nawet chwili zastanowienia.

Zupełnie inaczej patrzą na to pozostali akcjonariusze Tesli. Obawiają się, że mogą na tym ucierpieć plany związane z produkcją i sprzedażą samochodów, a w związku z tym także ich portfele.

Kiedy Tesla 3?

Powody ich niezadowolenia są co najmniej dwa. Pierwszy ma charakter czysto rynkowy. Tesla jest w przededniu rewolucji. Właściwie to już ją zapowiedziała, a świat czeka na jej rozpoczęcie. Ma ruszyć masowa produkcja Tesli 3 - samochodu elektrycznego zaprezentowanego w marcu 2016 roku. Od tamtej pory już ponad 370 tys. zamówień i ma się on znacznie lepiej sprzedawać niż produkowane wcześniej modele S i X. Magnesem ma być przede wszystkim cena. Podstawowa wersja modelu 3 ma kosztować 35 tys. dolarów i w zgodnej opinii analityków nie jest to wygórowana cena. Pierwsze egzemplarze mają dotrzeć do klientów w przyszłym roku. Tesla planuje, że począwszy od 2020 roku będzie sprzedawać ponad pół miliona samochodów rocznie. 

Zobacz też: Elektryczna Tesla 3 rozpędzi się do setki w kilka sekund

Tesla buduje gigantyczną fabrykę baterii

Niezwykle ważnym przedsięwzięciem, od którego w znacznym stopniu będzie zależała produkcja modelu 3 jest bliska ukończenia budowa wielkiej fabryki baterii litowo-jonowych do samochodów, która powstaje w pobliżu Reno w stanie Nevada. Elon Musk zapowiada, że zdolności produkcyjne nowej fabryki będą większe niż potencjał wszystkich fabryk baterii na świecie razem wziętych z 2013 roku.

Zobacz też: Tesla Powerwall i Powerpack - baterie zasilające w energię mieszkania i budynki usługowe

Tesla i SolarCity - wszystko zostaje w rodzinie

W sporze o przejęcie SolarCity przez Teslę istotna jest też kwestia konfliktu interesów. Operacja przejęcia SolarCity przez Teslę ma polegać na wymianie akcji. Obecni właściciele SolarCity w zamian za posiadane papiery otrzymają akcje Tesli w odpowiedniej proporcji. Władze Tesli wstępnie wyceniają wartość SolarCity na około 2,6 do 2,8 mld dolarów, co przekłada się na cenę jednej akcji od 26,5 do 28,5 dolara. W przeszłości akcje SolarCity bywały już znacznie droższe, ale w ostatnim czasie ich cena była bliska 21 dolarów. Akcjonariusze mniejszościowi Tesli mogą się obawiać, że parytet wymiany akcji będzie przede wszystkim korzystny dla Elona Muska i ewentualnie inwestorów blisko z nim powiązanych. A tak się akurat składa, że założycielami SolarCity – wspólnie z Elonem Muskiem – i dużymi akcjonariuszami tej spółki są bracia Lyndon i Peter Rive, bliscy kuzyni… Elona Muska - ich matki są siostrami-bliźniaczkami.

Musk - zdolny biznesmen

Elon Musk urodził się w 1971 roku w Pretorii w Republice Południowej Afryki. Mieszka w USA. Oprócz Tesla Motors i SolarCity jest założycielem firm PayPal (płatności przez Internet) i SpaceX (technologie kosmiczne). W maju 2016 roku jego majątek był szacowany na 13,1 miliarda dolarów.

źródło: Bloomberg, MarketWatch
AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka