Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 18 sierpnia 2016 r.

Wielka Brytania inwestuje w gigantyczne farmy wiatrowe na Morzu Północnym

937 8 0 A A A
fot. www.hornseaprojectone.co.uk
fot. www.hornseaprojectone.co.uk

Brytyjski rząd wydał zgodę na budowę największej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej Hornsea 2, której moc wyniesie maksymalnie 1,8 GW. Koszt jej wybudowania szacowany jest na około 6 mld funtów.

Budowa morskiej elektrowni wiatrowej Hornsea 2 

Decyzję o budowie morskiej elektrowni wiatrowej Hornsea 2 wydało brytyjskie ministerstwo biznesu, energii i strategii przemysłowej. Zgoda na realizację inwestycji została wydana pomimo ostrzeżeń sygnalizowanych przez organizacje ochrony środowiska. Elektrownia może być niebezpieczna dla przelatujących ptaków.

Elektrownie na Morzu Północnym

Inwestycję zrealizuje duńska firma Dong Energy. Elektrownia zostanie wybudowana na Morzu Północnym, 100 km na wschód od wybrzeży hrabstwa Yorkshire. Farma zajmie powierzchnię 483 km kw. i będzie się składać z 80 do 300 turbin wiatrowych. Każda z nich ma mieć moc od 6 do 15 MW. Wysokość wiatraków ma wynieść ponad 270 metrów.
Budowa ma potrwać do 2022-2023 roku, a po jej zakończeniu obiekt ma zaopatrywać ponad 1 mln 274 tys. gospodarstw domowych w energię elektryczną.

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla

Autorzy projektu szacują, że Hornsea 2 spowoduje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez Wielką Brytanię o ponad 2,5 mln ton rocznie. W całej Wielkiej Brytanii roczna emisja CO2 wynosi ponad 400 mln ton. Chiny w ciągu roku emitują blisko 10 mld ton dwutlenku węgla.

Dong Energy inwestuje w elektrownie

W lutym tego roku zapadła decyzja w sprawie budowy elektrowni wiatrowej Hornsea 1 usytuowanej w tej samej okolicy. Inwestorem, podobnie jak w przypadku Hornsea 2 będzie Dong Energy. Całkowita moc elektrowni Hornsea 1 ma wynieść 1,2 GW, a jej całkowita powierzchnia to ponad 400 km kwadratowych. Zainstalowane tam wiatraki o wysokości 190 m będą miały moc 7 MW. Ich dostawcą będzie niemiecki Siemens. Budowa ma potrwać od 2018 do 2020 roku.

Wielki kompleks Hornsea

Jeszcze większą powierzchnię i moc ma mieć kolejna planowana faza kompleksu Hornsea. W maju tego roku Dong Energy rozpoczęła konsultacje w sprawie budowy farmy wiatrowej Hornsea 3, o mocy 2,4 GW i powierzchni wynoszącej blisko 700 km kwadratowych. Decyzja w sprawie tej inwestycji ma zapaść w 2018 roku, a budowa miałaby potrwać od 2022 do 2025 roku. Zsumowana moc całego kompleksu Hornsea wyniosłaby 5,4 GW.

Gigantyczne farmy wiatrowe na Morzu Północnym

Hornsea to jedna z trzech projektowanych gigantycznych farm wiatrowych na brytyjskich wodach Morza Północnego. W planach jest też budowa kompleksu Dogger Bank, który według pierwotnych założeń miał mieć moc nawet 9 GW, ale ostatecznie przyjęto, że wyniesie ona około 4,8 GW.

Kolejna planowana inwestycja to East Anglia Wind Farm. Kompleks o łącznej projektowanej mocy 7,2 GW został podzielony na 6 inwestycji. Powstanie około 50 km na wschód od hrabstwa Norfolk. Budowa pierwszej elektrowni o mocy 714 MW ma ruszyć w przyszłym roku.

źródło: PAP, Dong Energy, 4coffshore.com

AB

Zobacz: W Polsce trwa boom na wiatraki 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka