Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 27 stycznia 2017 r.

IEA: Węgiel fundamentem polskiej energetyki

500 1 0 A A A
Chłodnia kominowa Elektrowni Opole. fot. PGE GiEK S.A.
Chłodnia kominowa Elektrowni Opole. fot. PGE GiEK S.A.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) ocenia, że podstawowym źródłem energii jest w Polsce węgiel, ale zaleca zwiększanie udziału OZE oraz działania na rzecz czystszego powietrza.

W najnowszym raporcie poświęconym polskiej energetyce Agencja z jednej strony przyjmuje do wiadomości, że węgiel jest i pozostanie jej fundamentem. Agencja nie rezygnuje jednak z nakłaniania Polski zwiększenia udziału energetyki odnawialnej i jądrowej w produkcji energii.

Raport Międzynarodowej Agencji Energii poświęcony Polsce został zaprezentowany w tym tygodniu przez jej dyrektora Fatiha Birola w ministerstwie energii. Autorzy raportu zauważają, że w Warszawie najwyższe znaczenie przypisywane jest bezpieczeństwu zaopatrzenia w energię. Jednocześnie - ich zdaniem - w strategii rozwoju energetyki priorytetami powinny być też redukcja emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, poprawa efektywności energetycznej i dekarbonizacja systemu transportowego. Autorzy raportu pozytywnie odbierają plany budowy w Polsce elektrowni jądrowej, choć zauważają brak finalnej decyzji w sprawie rozpoczęcia tej inwestycji.

Niewątpliwie pozytywnym sygnałem jest podejście autorów raportu do węgla jako głównego źródła energii w Polsce, dalekie od stanowiska fanatycznych przeciwników węgla i energetyki węglowej, choć nie jest ono jednocześnie laurką. W raporcie pada stwierdzenie, że przemysł wydobywczy jest jednym z głównych pracodawców i polityka wobec tego sektora silnie wpływa na region i generuje poważne implikacje społeczne. Fatih Birol stwierdził wprost, że strategia rozwoju energetyki w Polsce musi uwzględniać długoterminowy wpływ węgla na całą gospodarkę. Żeby Polacy nie poczuli się jednak zanadto rozgrzeszeni raport podkreśla też, że węgiel jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a stare,  nieefektywne elektrownie węglowe powinny być wymienione na nowe bardziej efektywne i emitujące mniej szkodliwych substancji.

Raport zwraca też uwagę, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest spalanie w domowych piecach węgla i odpadów. - Rząd powinien  zapewnić wsparcie mniej zamożnym gospodarstwom domowym, aby mogły one przestawić się na czystsze źródła ciepła, jak gaz, czy ciepło systemowe, tam gdzie są one dostępne – powiedział Fatih Birol.

Dyrektor agencji podkreślił też, że ostatnie zmiany w przepisach dotyczących energetyki odnawialnej zwiększyły niepewność w tym sektorze, co negatywnie wpłynęło na ocenę perspektyw energetyki odnawialnej przez potencjalnych inwestorów.

Zobacz: Polski rynek energii wiatrowej stał się nieprzewidywalny - mówi przedstawiciel światowego giganta w produkcji turbin wiatrowych.

Agencja w swym raporcie doceniła też plany radykalnego zwiększenia liczby samochodów elektrycznych w Polsce do miliona za dziesięć lat. Z danych agencji wynika, że to niewiele mniej niż wynosi obecna liczba samochodów elektrycznych na całym świecie. Agencja szacuje, że jest ich nieco ponad 1,2 mln, z czego prawie co trzeci (łącznie 400 tys. pojazdów) znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka