Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 13 lutego 2017 r.

Testowa produkcja modelu 3 tesli możliwa jeszcze w tym miesiącu

607 0 0 A A A
Model 3 tesli. Fot. Materiały prasowe
Model 3 tesli. Fot. Materiały prasowe

Tesla zapowiedziała, że jeszcze w tym miesiącu przygotuje swoją fabrykę we Fremont w stanie Kalifornia do rozpoczęcia produkcji modelu 3. Uruchomienie produkcji oficjalnie planowane jest na lipiec tego roku.

Produkująca wyłącznie samochody elektryczne firma kontrolowana przez Elona Muska wyjaśnia, że w trakcie krótkiego, planowanego wstrzymania produkcji fabryka zostanie zmodernizowana tak, aby począwszy od przyszłego roku mogła produkować 500 tys. samochodów rocznie. Firma deklaruje jednocześnie, że tygodniowy przestój nie wpłynie na liczbę samochodów produkowanych w pierwszym kwartale tego roku i dostawy, gdyż w miejsce tygodniowego okresu samochody będą produkowane w dodatkowych dniach.

Według anonimowego informatora, na którego powołuje się Reuters, pilotażowa produkcja modelu 3 ma być uruchomiona już w lutym, podczas gdy rozpoczęcie produkcji w pełnej skali ma nastąpić w lipcu tego roku. Jeśli uruchomienie produkcji pilotażowej powiedzie się, władze firmy mają podzielić się tą informacją z akcjonariuszami dwa dni później, kiedy będą publikowane wyniki spółki za czwarty kwartał 2016 roku.

Niektórzy analitycy rynku uważają, że uruchomienie masowej produkcji modelu 3 w lipcu tego roku może się okazać zbyt ambitnym celem i przypominają, że przypadki niedotrzymywania zakładanych terminów są już w Tesli pewną tradycją. W ubiegłym roku Elon Musk powiedział inwestorom, że firma może mieć opóźnienie w planowanym rozpoczęciu produkcji modelu 3, jeśli zakładanych terminów nie dotrzymają dostawcy części. Rzecznik prasowy Tesli nie skomentował informacji Reutersa. Analitycy sceptycznie oceniający trafność planów firmy mają też wątpliwości, czy rzeczywiście począwszy od 2018 roku będzie ona produkowała 500 tys. samochodów rocznie. W 2016 roku firma wyprodukowała łącznie 24882 samochody (modele S i X).

Źródło Reutersa nie podaje informacji, ile egzemplarzy miałoby być wyprodukowanych podczas testowej produkcji w tym miesiącu. Z informacji agencji wynika jedynie, że ma to być niewielka liczba, a pilotażowa produkcja zostanie wykorzystana do przetestowania systemu montażowego, a testowych egzemplarzach będzie badana jakość stosowanych w produkcji komponentów.

Potencjalni nabywcy do maja 2016 roku złożyli zamówienia na ponad 370 tys. egzemplarzy modelu 3, wpłacając przy tym depozyt w wysokości 1 tys. dolarów. Od tamtej pory dane o liczbie zamówień nie były aktualizowane. Samochód ma kosztować około 35 tys. dolarów, nie licząc ulg i innych zachęt państwowych jakimi może być objęta sprzedaż tego samochodu.

Od pierwszego dnia notowań giełdowych, czyli od połowy 2010 roku, Tesla w żadnym kwartale nie zanotowała zysku. Mimo tego kapitalizacja rynkowa firmy wynosi ponad 43 mld dolarów. Cena akcji Tesli na zamknięciu piątkowych notowań rynku NASDAQ wynosiła 269,23 dolarów i była ponad 11-krotnie wyższa niż w dniu debiutu giełdowego, kiedy za jedną akcję płacono 23,89 dolarów.

źródło Reuters

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka