Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 14 lutego 2017 r.

Akcje Orlenu w elitarnym gronie giełdy londyńskiej

297 1 0 A A A
Rafineria Orlenu
Rafineria Orlenu

Akcje PKN Orlen zostały zakwalifikowane do indeksu giełdy londyńskiej FTSE4Good Emerging Index, skupiającego spółki z ponad 20 krajów. Wyróżniają się w ochronie środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładzie korporacyjnym.

Indeks FTSE4Good Emerging należy do grupy FTSE4GOOD Series, stworzonych po to, by ułatwić inwestorom wybór spółek o najlepszych praktykach z zakresu ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego, określanych żargonowym skrótem ESGod. Wyraz pochodzi od angielskich słów environment (środowisko), social (społeczny) i governance (zarządzanie).

Indeks FTSE4Good występuje na giełdzie w Londynie od 2001 r., a utworzony w grudniu 2016 roku FTSE4Good Emerging Index stanowi jego rozwinięcie o grupę spółek z krajów rozwijających się.

- Naszą działalność, zarówno produkcyjną, jak i biznesową czy społeczną zawsze staramy opierać się na najwyższych standardach. Zakwalifikowanie naszych akcji do londyńskiego indeksu giełdowego to potwierdzenie, że robimy to skutecznie, a wysoki poziom zaangażowania Koncernu w obszarze ESG jest nie tylko dostrzegany, ale też doceniany - powiedział Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Zarządu PKN ORLEN ds. Finansowych.

Kryteria oceny ESG oparte są wyłącznie na dostępnych publicznie informacjach z pominięciem prywatnych źródeł dostarczania danych. Takie podejście ma gwarantować wiarygodność i przejrzystość listy.

Model tworzenia indeksu opiera się na ponad 300 wskaźnikach zawartych w 14 blokach tematycznych i wyodrębnionych w trzech kategoriach: ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego. Ocenie podlegają miedzy innymi: wykorzystanie zasobów wodnych, wpływ na zmiany klimatyczne, przejrzystość podatkowa, odpowiedzialność w stosunku do klientów czy prawa człowieka. Oceną spółek i kwalifikowaniem do składu indeksu zajmuje się kapituła, składająca się z przedstawicieli inwestorów, firm, organizacji pozarządowych oraz związków zawodowych.

Indeks rynków wschodzących FTSE4GOOD Emerging Index tworzony jest na podstawie notowań akcji 457 spółek z 23 krajów. Spośród spółek z Europy Środkowej do indeksu są włączone akcje firm z Czech, Polski i Węgier.

Spółką z największymi udziałami w indeksie jest tajwańska Taiwan Semiconductor Manufacturing, której notowania mają w indeksie FTSE4GOOD Emerging Index wagę 7,37 proc. Dziesięć spółek o największym wpływie na indeks ma łączną wagę 24,81 proc. Wśród nich są trzy firmy brazylijskie, po dwie z Chin i Indii, a także południowoafrykański koncern medialny Naspers, rosyjski bank Sberbank i wspomniana już spółka Taiwan Semiconductor Manufacturing. Spośród polskich firm do indeksu FTSE4GOOD Emerging Index - poza Orlenem - włączone są między innymi notowania Grupy Azoty, Budimeksu i Energi.

AB


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka