Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 31 marca 2017 r.

2016 przełomowy w zwalczaniu czarnego rynku paliw

430 0 0 A A A

W 2016 wzrosła sprzedaż paliw samochodowych. Jedną z przyczyn wzrostu jest skuteczne zwalczanie oszustw w obrocie paliwami.

Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) konsumpcja paliw wzrosła w 2016 roku w porównaniu do 2015 o 12,5 proc. W ubiegłym roku sprzedano oficjalnie 5,447 mld litrów benzyny, 17,182 mld litrów oleju napędowego i 4,609 mld litrów gazu LPG. Największy wzrost sprzedaży - o 15 proc. - nastąpił w sprzedaży oleju napędowego.

Jeszcze większa dynamika sprzedaży paliw nastąpiła w czwartym kwartale 2016 roku - sprzedaż wzrosła o 17,5 proc. Sprzedaż samego oleju napędowego od początku października do końca grudnia 2016 była o ponad 25 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Pakiet paliwowy kontra czarny rynek

W ocenie ekspertów wzrost sprzedaży paliw wynika przede wszystkim ze skutecznej walki z nielegalnym obrotem paliwami. W 2016 po raz pierwszy spadłą ilość paliw sprzedawanych nielegalnie - po latach 2011-2015, kiedy ich udział w rynku systematycznie rósł. Zdaniem prezesa POPiHN Leszka Wieciecha, do odwrócenia trendu przyczyniły się nowe przepisy ustawy o podatku VAT, nakładające dodatkowe obowiązki na firmy handlujące paliwami, wprowadzone w sierpniu i wrześniu 2016 roku. W ocenie ekspertów, do wzrostu mogły się też przyczynić wzrost PKB, niższe ceny paliw większa sprzedaż samochodów osobowych oraz rosnąca liczba Polaków spędzających wakacje w kraju. Jednak zgodnie przyznają, że ograniczenie szarej strefy na rynku paliw to czynnik decydujący. Najczęściej stosowanym oszustwem było wyłudzanie podatku VAT.

Przedstawiciele organizacji mają nadzieję, że za ubiegłorocznymi posunięciami pójdą kolejne, gdyż ich zdaniem organizacje przestępcze będą dostosowywać się do nowych warunków i będą starały się wykorzystywać wszelkie dostępne luki. POPiHN postuluje bardziej rygorystyczne egzekwowanie wprowadzonych już przepisów i ich ujednolicenie, gdyż w wielu aktach prawnych występują zapisy zawierające odmienne definicje. Według organizacji ujednolicony powinien być tez nadzór nad obrotem paliwami.

Ceny paliw w 2016

Z szacunków POPiHN wynika, że w 2016 średnia cena oleju napędowego wynosiła 4,12 zł za litr i była o 36 groszy niż rok wcześniej. Benzyna 95-oktanowa potaniała w porównani u z poprzednim rokiem o 27 groszy do 4,34 zł za litr.

Przedstawiając te szacunki organizacja podała też wielkości podatków nałożonych na sprzedaż paliw, z których wynika, że znaczna część podatku VAT od benzyny to w rzeczywistości podatek naliczony od innych danin również o charakterze podatkowym, to jest akcyzy i opłaty paliwowej, z której finansowana jest budowa i modernizacja dróg. W cenie litra benzyny cena sprzedaży uzyskiwana przez sprzedawcę wynosi 1,86 zł, a akcyza 1,54 zł, zaś opłata paliwowa to 13 groszy. Podatek VAT naliczany według stawki 23 proc. w cenie litra benzyny wynosi 81 groszy, z czego 38 groszy stanowi podatek naliczony od akcyzy i opłaty paliwowej mimo, że zgodnie z definicją VAT jest podatkiem od towarów i usług.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka