Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 28 kwietnia 2017 r.

Nowoczesne technologie i innowacje - polskie firmy na targach w Hanowerze

477 7 0 A A A

200 polskich firm, w tym 20 startup-ów, zaprezentowało się na kończących się dziś targach w Hanowerze, uważanych za największe i najważniejsze targi przemysłowe na świecie. 

Polska była w tym roku krajem krajem partnerskim Hannover Messe. 24 kwietnia imprezę otworzyły wspólnie kanclerz Angela Merkel i premier Beata Szydło. W ubiegłym roku krajem partnerskim były USA  i kanclerz Merkel otworzyła je wspólnie z ówczesnym prezydentem USA Barackiem Obamą. 

Polskie stanowisko w Hanowerze

Polskie stanowisko narodowe na targach zajęło powierzchnię ok. 1,2 tys. m2. Swoje innowacyjne produkty i rozwiązania prezentowało na nim 11 firm, obecne były także: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, osiem regionów, pięć Specjalnych Stref Ekonomicznych i Urząd Dozoru Technicznego. Hasło Polski brzmiało: "Smart means Poland".

Odwiedzający polskie stanowisko mogli obejrzeć film promocyjny, w którym przewrotnie wykorzystano stereotypy o Polakach. Zobaczcie koniecznie, będziecie zaskoczeni!Ogniwa fotowoltaiczne

Firma Saule Technologies zaprezentowała prototypowe elastyczne ogniwa fotowoltaiczne wytworzone z perowskitów. Firma bazuje na wynalazkach jednej z założycielek – Olgi Malinkiewicz, która jeszcze przed utworzeniem Saule Technolgies opracowała metodę nanoszenia powłoki perowskitowej na dowolne materiały bez konieczności stosowania wysokich temperatur. Ogniwa perowskitowe mogą mieć większą efektywność energetyczną niż krzemowe, a dodatkowo mogą być one znacznie tańsze w produkcji. W Hanowerze swoje ogniwa fotowoltaiczne prezentowała też inna polska firma – ML System.

Solaris Urbino

W Hanowerze nie mogło też zabraknąć polskich firm produkujących pojazdy elektryczne. Firma Solaris, uznawana za jednego z najważniejszych producentów autobusów elektrycznych na świecie, prezentowała model Solaris Urbino Electric, który wcześniej zdobył tytuł autobusu roku za rok 2016 w prestiżowym konkursie organizacji Association of Commercial Vehicle Editors.

Elektryczna ciężarówka z Ursusa

Inny polski producent autobusów elektrycznych - Ursus - zaprezentował koncepcję miejskiego samochodu dostawczego z napędem elektrycznym. ELVI z ładownością wynoszącą co najmniej 1100 kg na w pełni naładowanych bateriach ma mieć zasięg około 150 km. Dalsze prace nad nowym pojazdem Ursus będzie prowadził z firmą Cegielski, która będzie odpowiadała za napęd do nowego samochodu. Obydwie spółki na targach Hanowerze podpisały umowę o współpracy przy konstruowaniu samochodu.

EkoEnergetyka

Kolejną firmą związaną z motoryzacją elektryczną, obecną w Hanowerze jest EkoEnergetyka Polska, producent ładowarek do autobusów elektrycznych. Firma dotychczas dostarczyła już ponad 100 takich urządzeń do odbiorców europejskich. W Hanowerze zaprezentowała swoje najnowsze dzieło - wielowyjściową ładowarkę wysokiej mocy quickPOINT MultiCharge, która może ładować wiele pojazdów w tym samym czasie.

Polskie startupy

Na targach w Hanowerze obecnych było około 200 polskich firm, z czego 11 prezentowało się na stoisku narodowym. Na odrębnym stoisku - Young Tech Enterprises-Cluster Park, które wsparł PKN Orlen,  zaprezentowało się 20 technologicznych polskich startupów.

Trzy z nich otrzymały niedawno nagrodę Ministra Rozwoju i Finansów w konkursie „Start-upy w Pałacu”: 
  • XTPL – spółka technologiczna, która rozwija chronioną patentem technologię druku ultracienkich linii przewodzących;
  • HussarTech – startup zajmujący się komercyjnym zastosowaniem wynalazku, jakim jest hybrydowy materiał o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i antywirusowych;
  • Billon Group – firma technologiczna, która stworzyła pierwszy na świecie system pieniądza elektronicznego, umożliwiający obrót złotym polskim oraz innymi walutami w zgodzie z regulacjami oraz bez ograniczeń czasu i miejsca;

Pozostałe startupy obecne w Hanowerze to: Immunity Systems sp. z o.o., Medicalbay sp. z o.o., NOA Sp. z o.o., EuroLoop, Hyper Poland, iCore, PickPack, Nowak Innovations, Nanores, Reliability Solutions, SmartTech, Husarion, One Meter, OMNI3D,  IC Solutions, ZenCard sp. z o.o., Startup Poland.

Zobacz też: Billon - cyfrowe płatności bez pośrednictwa banku. Polski start-up z nagrodą

Warto przy okazji odnotować, że PKN Orlen jest największym polskim inwestorem na rynku niemieckim. Od 14 lat za pośrednictwem spółki zależnej Orlen Deutschland zarządza największą w Niemczech siecią stacji paliw działających w segmencie ekonomicznym pod marką Star.

AB, BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka