Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 29 maja 2017 r.

Fuzja chińskich firm. Powstanie chemiczny gigant

184 0 0 A A A
Chiński koncerny ChemChina i Sinochem planują fuzję.
Chiński koncerny ChemChina i Sinochem planują fuzję.

Chińskie firmy ChemChina i Sinochem prowadzą negocjacje w sprawie połączenia, w wyniku którego powstałaby największa na świecie firma chemiczna o wartości 120 mld dolarów.

Obecnie za największą firmę chemiczną uznawany jest niemiecki BASF, którego wartość rynkowa wynosi blisko 88 mld dolarów.

Informacje o planowanej fuzji państwowych chińskich firm pochodzą z anonimowych źródeł, jednak miały potwierdzić ją cztery osoby zaangażowane w negocjacje. Połączenie ma być sposobem na uporanie się z rosnącymi długami obu firm.

Ostateczna decyzja o połączeniu ma zapaść na 19 zjeździe Komunistycznej Partii Chin jesienią 2017 roku. Transakcja miałaby być sfinalizowana do końca tego roku.

Szacowana wartość firmy powstałej z połączenia dwóch chińskich spółek może wynieść około 120 mld dolarów i pod tym względem byłaby to największa firma chemiczna na świecie. Szefem połączonych firm miałby zostać obecny prezes spółki Sinochem, Ning Gaoning.

Do połączenia miałoby dojść krótko po ostatecznym zrealizowaniu innej wielkiej operacji kapitałowej, w której ChemChina przejmie za 43 mld dolarów Syngentę - szwajcarskiego potentata chemicznego specjalizującego się w produkcji środków ochrony roślin i nasion. W kwietniu tego roku ChemChina uzyskała zgodę na tę transakcję od urzędów antymonopolowych USA i Unii Europejskiej. Przeczytaj więcej o przejęciu Syngenty przez ChemChina

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka