Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
9 obserwujących 500 notek 417027 odsłon
Energetyka, chemia, paliwa, 14 lipca 2017 r.

Chiński przemysł będzie napędzał światowy popyt na gaz

247 2 0 A A A

Do 2022 r. konsumpcja gazu w Europie ma się utrzymywać na niezmienionym poziomie co może sugerować, że budowa nowego gazociągu Nord Stream 2 jest zbędna.


- Globalny popyt na gaz w 2022 roku ma być o blisko 10 proc. większy niż w 2016 roku – prognozuje Międzynarodowa Agencji Energii. 

Prognozy tempa wzrostu zużycia gazu


Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w tym roku i pięciu następnych latach tempo wzrostu zużycia gazu będzie nieznacznie większe w porównaniu z poprzednią prognozą z ubiegłego roku. Wtedy instytucja zakładała, że średni wzrost będzie w tym okresie wynosił 1,5 proc. rocznie. W obecnej prognozie przewiduje ona, że średnie tempo wzrostu będzie wynosić 1,6 proc. W wyniku tego globalna gospodarka w 2022 roku zużyje blisko 4 bln metrów sześciennych gazu, podczas gdy w 2016 roku według szacunków Agencji zużycie wyniosło 3,63 bln metrów sześciennych.


Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje, że w Europie po okresie spadku popytu w latach 2010-2014 i wzrostu w 2015 oraz 2016 roku, w latach 2017-2022 popyt na gaz pozostanie na niezmienionym poziomie z uwagi na niewielki wzrost zużycia energii elektrycznej, rosnący udział energetyki odnawialnej i powolny rozwój europejskiego przemysłu. Jeżeli prognoza Agencji dla Europy jest trafna, a import surowca ze źródeł innych niż rosyjskie nie spadnie drastycznie, oznaczałoby to, że Stary Kontynent nie potrzebuje kolejnego gazociągu do importu rosyjskiego gazu. Tym bardziej, że istniejąca już infrastruktura przesyłowa z kierunku rosyjskiego nie jest wykorzystywana w pełni.  


Przemysł napędza popyt na gaz


Globalny popyt na gaz w największym stopniu będzie napędzać przemysł. W jego przypadku wzrost zapotrzebowania do 2022 roku będzie wynosił średnio 3 proc. rok do roku. Szybszy niż średnie tempo dla globalnej gospodarki będzie też wzrost popytu na gaz w branży transportowej. W 2022 roku ma ona zużyć 140 mld metrów sześciennych gazu, o 20 mld metrów sześciennych więcej niż w 2016 roku, co daje roczne tempo wzrostu średnio na poziomie 2,6 proc.

Zużycie gazu w energetyce też będzie rosło, ale znacznie wolniej niż w przemyśle i transporcie. Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że wzrost zużycia w tym sektorze będzie wynosił nieco mniej niż 1 proc. z roku na rok. Wolniejsze tempo konsumpcji gazu przez energetykę wynika z dwóch różnych przyczyn. Na rynkach dojrzałych dynamicznie rośnie zużycie energii ze źródeł odnawianych, a to ogranicza zapotrzebowanie na gaz. Z kolei na rynkach rozwijających się ze względu na różnicę cen atrakcyjniejszym surowcem energetycznym pozostaje węgiel.


Regionem świata, który najbardziej przyczyni się do rosnącego popytu na gaz w nadchodzących latach będzie Azja, a w szczególności Chiny. Tylko na ten kraj przypada 40 proc. dodatkowego zapotrzebowania na gaz jakie pojawi się w latach 2017-2022. Zużycie gazu ma w Chinach w tym okresie ma rosnąć średnio o 8,7 proc. rocznie. W 2022 roku największa azjatycka gospodarka ma zużyć 340 mld metrów sześciennych gazu. Import gazu ma wtedy wynieść 140 mld metrów sześciennych i będzie dwukrotnie większy niż w 2016 roku.


źródło: Międzynarodowa Agencja Energii

AB


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Partnerem bloga jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Inwestorzy są pewni, że inwestycję zrealizują:...
  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona

Tematy w dziale Gospodarka