Senat Stanów Zjednoczonych. Fot Wikipedia/ aoc.gov
Senat Stanów Zjednoczonych. Fot Wikipedia/ aoc.gov

Kongres USA zdecydowanie poparł sankcje przeciw Rosji

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Senat przyjął ustawę uprawniającą prezydenta Donalda Trumpa do nałożenia sankcji gospodarczych na Iran, Koreę Północną i Rosję. W szczególności dotyczą one firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2 i finansowanie tej inwestycji.

Ustawa przewidująca nałożenie sankcji na trzy kraje przeszła w Senacie USA przytłaczającą większością głosów. Za jej przyjęciem głosowało 98 senatorów. Przeciw ustawie zagłosowali tylko Rand Paul, republikański senator z Kentucky i Bernie Sanders, niedoszły kandydat w ostatnich wyborach prezydenckich, reprezentujący stan Vermont.

Wcześniej ustawę przyjęła Izba Reprezentantów. Wprowadza ona nowe sankcje na Rosję w odpowiedzi na próby wpłynięcia na wynik wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2016 r., inwazję na Ukrainę i destabilizację tego państwa. Ustawa rozszerza zakres sankcji ekonomicznych dotyczących amerykańsko-rosyjskiej wymiany inwestycyjno-handlowej.

Ustawa wprowadza zakaz udziału w budowie rurociągów eksportujących z Rosji surowce energetyczne bez względu na to, z jakiego kraju pochodzą firmy uczestniczące w tych inwestycjach. Oznacza to, że na pięć firm europejskich finansujących budowę gazociągu Nord Stream 2 (Engie, OMV, Shell, Uniper i Wintershall), jeżeli będą one prowadziły działalność na rynku amerykańskim, mogą być nałożone dotkliwe kary. Trzy firmy z tej grupy – Engie, Shell i Uniper – prowadzą obecnie działalność w Stanach Zjednoczonych. Sam gazociąg Nord Stream 2 został wymieniony w ustawie jako narzędzie nacisku politycznego na kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

Nie przegap: Bruksela będzie bronić rosyjskich rurociągów przed sankcjami

Poza nałożeniem sankcji na Iran, Koreę Północną i Rosję ustawa przewiduje też, że prezydent Stanów Zjednoczonych nie będzie mógł złagodzić wprowadzonych już sankcji bez uzyskania zgody Kongresu.

W komentarzach opublikowanych po głosowaniu w Senacie pojawiają się opinie, że prezydent Donald Trump może jednak zawetować ustawę, choć taka decyzja kłóciłaby się z jego polityką energetyczną, zakładającą eksport na dużą skalę amerykańskich surowców energetycznych. Zablokowanie budowy gazociągu Nord Stream 2 dawałoby większe szanse na eksport skroplonego gazu do Europy. Wziąwszy jednak pod uwagę to, jak dużą przewagę mieli zwolennicy sankcji zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie, można się spodziewać, że ewentualne weto prezydenckie zostałoby odrzucone przez Kongres i ustawa stanie się obowiązującym prawem. Wolę amerykańskich parlamentarzystów w tej sprawie dobitnie wyraził republikański senator John McCain. - Stany Zjednoczone powinny przesłać Władimirowi Putinowi i każdemu innemu agresorowi zdecydowane przesłanie, że nie będziemy tolerować ataków na naszą demokrację – powiedział McCain.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka