Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
11 obserwujących 571 notek 512241 odsłon
Energetyka, chemia, paliwa, 3 sierpnia 2017 r.

Orlen, Lotos i PGNiG szukają ropy w Polsce

1278 6 0 A A A
Wiertnia - instalacja do poszukiwania ropy i gazu pod ziemią. Fot. Pixabay
Wiertnia - instalacja do poszukiwania ropy i gazu pod ziemią. Fot. Pixabay

PKN Orlen rozpoczął wiercenie kolejnego otworu w poszukiwaniu ropy na terenie objętym koncesją „Unisław-Gronowo”. PGNiG ze spółką Lotos Petrobaltic rozpoczęły wiercenie na obszarze objętym koncesją „Kamień Pomorski”.

W Kijewie Szlacheckim w województwie kujawsko-pomorskim PKN Orlen rozpoczął wiercenie otworu Bajerze-2. Jego głębokość wyniesie ok. 3 600 metrów, a prace wiertnicze mają potrwać około 70 dni. "Wyniki analiz otworów Bajerze-1K oraz Tuchola-3 i Tuchola-4K, wykonanych na przestrzeni lat 2013-16, potwierdzają perspektywiczność projektu Edge pod kątem występowania komercyjnych nagromadzeń węglowodorów" – poinformował w komunikacie Janusz Radomski, prezes Orlen Upstream powołanej do poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Prowadzone tam prace to nadal etap rozpoznawania obszaru, a od zagospodarowania odkrytych złóż dzieli szczegółowa ocena opłacalności przedsięwzięcia. 

Obszar projektowy Edge obejmuje pięć koncesji: Brda-Rzeczenica, Bysław-Wudzyń, Chojnice-Wilcze, Tuchola N oraz Unisław-Gronowo leżące na terenie Kujaw oraz Pomorza i został on dołączony do aktywów poszukiwawczo-wydobywczych PKN Orlen pod koniec 2015 roku.

Niedawno Orlen rozpoczął prace wiertnicze także na południu Polski, w województwie podkarpackim w powiecie jasielskim, gdzie wykonuje otwór Pasieki-OU1 na koncesji Blok 435. Jego głębokość osiągnąć ma 2 600 metrów. Projekt Karpaty jest jednym z ośmiu przedsięwzięć tego typu na terenie Polski, w które obecnie zaangażowany jest Orlen Upstream. Na obszar objęty tym projektem składają się trzy koncesje zlokalizowane w obrębie bloków: 433 i 434, 435, oraz koncesja Skołyszyn. 

Według danych PKN Orlen posiadane przez grupę kapitałową łączne zasoby ropy i gazu potwierdzone i prawdopodobne wynoszą około 114 mln boe (baryłek ekwiwalentu), w tym zasoby w Polsce to około 11 mln boe, a pozostałe zasoby znajdują się w złożach kanadyjskich.

O rozpoczęciu prac wiertniczych na koncesji „Kamień Pomorski” poinformowały z kolei Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Lotos Petrobaltic, należący do Lotosu. Według danych szacunkowych na obszarze przygotowywanych prac w gminie Golczewo w wijewództwie zachodniopomorskim może być 7,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe). Lokalizację otworu Stawno-1 do głębokości ponad 3,2 km określono na podstawie przeprowadzonej wcześniej interpretacji zdjęcia sejsmicznego 3D. Prace wiertnicze prowadzi spółka Exalo Drilling SA należąca do grupy kapitałowej PGNiG.

- PGNiG będzie wymieniać się wiedzą z równie doświadczonymi partnerami, co daje duże nadzieje na odkrycie znaczących złóż ropy naftowej na północy Polski - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak. Do dalszych badań wytypowano najbardziej perspektywiczne obszary położone w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. 

PGNiG operuje w Polsce na 28 koncesjach poszukiwawczych i rozpoznawczych złóż ropy i gazu ziemnego oraz na 21 koncesjach łącznych. W skali całej Polski w 2017 r. PGNiG planuje przeprowadzić prace w 40 odwiertach poszukiwawczych i eksploatacyjnych, zlokalizowanych głównie w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, podkarpackim i małopolskim. Prognozowane przez spółkę na 2017 r. wydobycie ropy i kondensatu z jej polskich złóż ma przekroczyć 750 tys. ton. Nakłady inwestycyjne na polskie koncesje mają wynieść w całym 2017 r. ok. 1,3 mld zł. 

Lotos Petrobaltic jako jedyna w Polsce firma operuje na Morzu Bałtyckim na trzech koncesjach łącznych oraz prowadzi wydobycie ropy ze złóż kambryjskich. Oprócz tego, spółka uzyskała prawa, jako operator, do pierwszej lądowej koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej „Młynary” w województwie warmińsko-mazurskim. Spółki Grupy Kapitałowej Lotos prowadzą także prace poszukiwawczo-wydobywcze na Litwie oraz w obszarze Norweskiego Szelfu Kontynentalnego na Morzu Północnym i Morzu Norweskim.

Zgodnie z założeniami opublikowanej w grudniu 2016 r. strategii rozwoju, do 2022 roku w wydobycie węglowodorów Lotos planuje zainwestować minimum 3 mld zł. Jak podkreśliła spółka, w 2018 r. zapadnie decyzja o podziale kolejnych 3 mld zł pomiędzy najatrakcyjniejsze ekonomicznie projekty we wszystkich segmentach działalności.

W latach 2013-2016 wydobycie ropy w Polsce wynosiło nieco poniżej 1 mln ton rocznie. W tym okresie było ono większe niż w latach 2007-2012 kiedy nie przekraczało 750 tys. ton w ciągu jednego roku. Zużycie surowca w polskich rafineriach wynosi rocznie ponad 25 mln ton.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Partnerem bloga jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Inwestorzy są pewni, że inwestycję zrealizują:...
  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona

Tematy w dziale Gospodarka