PGE kupi spółkę ciepłowniczą od Francuzów. Fot. edf.pl
PGE kupi spółkę ciepłowniczą od Francuzów. Fot. edf.pl

Repolonizacja energetyki. PGE może kupić od Francuzów EDF Polska

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

UOKiK zgodził się na przejęcie przez PGE spółki EDF Polska. PGE musi jednak spełnić warunek: sprzedać na giełdzie większość wyprodukowanej przez nią energii .

Wcześniej UOKiK zgłosił zastrzeżenia do planowanej transakcji (Zobacz: UOKiK przyblokował przejęcie przez PGE elektrociepłowni od Francuzów). Wskazał, że PGE może uzyskać pozycję dominującą na rynku produkcji i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. To z kolei może przełożyć się na spadek obrotów przez Towarową Giełdę Energii i negatywnie wpłynąć na rynek sprzedaży detalicznej. 

W odpowiedzi na zastrzeżenia UOKiK spółka złożyła propozycję, a prezes UOKiK zgodził się na nią. "Zgodnie z nałożonym warunkiem PGE będzie musiało w latach 2018-2021 sprzedawać na giełdzie całą energię wytwarzaną przez Elektrownię Rybnik. Ta ilość może zmniejszyć się jedynie w przypadku zwiększenia obowiązku sprzedaży energii przez całą grupę PGE" - głosi komunikat Urzędu. "Wzrost siły rynkowej PGE zostanie ograniczony. Praktycznie cały prąd produkowany dotychczas przez EDF Polska, który był sprzedawany odbiorcom hurtowym, zostanie skierowany na giełdę. Żaden z przedsiębiorców zainteresowanych kupnem tej energii nie będzie dyskryminowany" – tłumaczy cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

Wniosek o zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF Polska wpłynął do Urzędu w czerwcu 2017 r. Po zbadaniu sprawy Urząd miał zastrzeżenia dotyczące koncentracji. Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Prezes może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie, bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków.

PGE przejmie do końca tego roku osiem elektrociepłowni w największych polskich aglomeracjach, takich jak Trójmiasto, Wrocław czy Kraków, Elektrownię Rybnik na Śląsku i blisko 400 km sieci ciepłowniczej w czterech miastach. Umowa o wartości ok. 4,5 mld zł będzie jedną z największych transakcji na rynku fuzji i przejęć w Polsce i Europie w ostatnich latach - informuje PGE.

EDF to francuski, państwowy koncern, największy producent prądu na świecie. O tym, że postanowił pozbyć się swych polskich elektrowni i elektrociepłowni pisaliśmy w styczniu 2016 r.: EDF sprzedaje swe elektrownie w Polsce.

źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka