Tak wygląda ławka solarna w Gostyninie, fot. terazgostynin.pl
Tak wygląda ławka solarna w Gostyninie, fot. terazgostynin.pl

Ławki fotowoltaiczne - dzięki nim naładujesz baterię w telefonie

Redakcja Redakcja OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Starostwo w Gostyninie chce ustawić na terenie powiatu sieć ławek z panelami fotowoltaicznymi, które umożliwiają ładowanie baterii telefonów komórkowych i tabletów. Docelowo ma być ich kilkanaście.

Na razie są trzy takie ławki. Pierwsza stanęła w Gostyninie we wrześniu, a dwie następne - w listopadzie. Wyposażone są w  panele fotowoltaiczne i po dwa złącza USB. Wykorzystując energię słoneczną jako odnawialne źródło, ławki umożliwiają m.in. ładowanie do stu telefonów komórkowych w ciągu doby. Są też przystosowane do uruchomienia Wi-Fi. Kolejne cztery powinny pojawić się najpóźniej na przełomie maja i czerwca przyszłego roku.

Ławki zostały zakupione z powiatowych środków pochodzących z opłat i kar środowiskowych. Na dostawcę, w wyniku zapytania ofertowego, wybrano firmę SEEDiA - polski start-up, który produkuje tego typu ławki miejskie, zasilane energią słoneczną. Działają one już m.in. w Warszawie, Krakowie, Zielonej Górze i Tarnobrzegu.

Zobacz także: Baterie słoneczne do użytku osobistego

Ławki fotowoltaiczne w Gostyninie to część projektu edukacyjnego Eco-Solaris, który realizowany jest przez tamtejsze starostwo wspólnie z Lokalną Grupą Działania (LGD) „Aktywni Razem”. W dalszym etapie przedsięwzięcia źródłem finansowania będą środki pozyskane w ramach grantu LGD i Lokalnej Strategii Działania dla Gmin Pojezierza Gostynińskiego.

- To projekt edukacyjny. Chcemy pokazać mieszkańcom powiatu, czym są i jak działają odnawialne źródła energii (OZE) – powiedział Andrzej Wiśniewski ze starostwa powiatowego w Gostyninie.

Ławki solarne cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza wśród młodzieży, która wracając ze szkół doładowuje baterie swoich telefonów komórkowych.

Wiśniewski zaznaczył, że stworzenie sieci ławek fotowoltaicznych to element strategii rozwoju powiatu gostynińskiego do 2020 r. Przypomniał, iż w 2015 r. na dachu budynku tamtejszego starostwa uruchomiono pierwszą w woj. mazowieckim edukacyjną instalację z panelami fotowoltaicznymi o mocy łącznej 4 kW, z której uzyskano dotychczas ponad 10,5 tys. kWh prądu.

Zobacz także: Przydomowa fotowoltaika to kosztowne hobby

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka