Polska przeznaczy pokaźną sumę na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych

Redakcja Redakcja OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 24

Polski program wspierania energii ze źródeł odnawialnych został oficjalnie zatwierdzony przez Komisję Europejską. Państwo przeznaczy na niego 40 mld zł.

Producentom energii ze źródeł odnawialnych zostanie przyznana pomoc państwa za pośrednictwem aukcji. Dwie rundy aukcji odbyły się już w grudniu 2016 roku oraz czerwcu 2017 roku, a większa ich liczba zostanie zorganizowana do 30 czerwca 2021 roku.

Program wsparcia energii ze źródeł odnawialnych jest finansowany z dodatkowej opłaty nałożonej na konsumentów energii. Polska zgłosiła również Komisji plany zmniejszenia obciążeń finansowych nałożonych na przedsiębiorstwa w niektórych sektorach energochłonnych. Będą one korzystać z obniżonej opłaty. Chodzi o to, by zapewnić im globalną konkurencyjność.

KE podała, że w ramach programu małe instalacje o mocy produkcyjnej do 500 kW mogą skorzystać z taryf gwarantowanych. Instalacje o mocy produkcyjnej większej niż 500 kW otrzymają premię dopłacaną do ceny rynkowej energii elektrycznej. Beneficjenci otrzymają taką premię, w przypadku gdy cena rynkowa energii elektrycznej w nadchodzących latach będzie wynosiła mniej niż cena zgłoszona na aukcji. To ma im zagwarantować zwrot z inwestycji.

Komisja oceniła program pod kątem unijnych zasad pomocy państwa, przede wszystkim wydanych przez Komisję w 2014 r. wytycznych w sprawie pomocy państwa w sferze ochrony środowiska naturalnego i energii. Zgodnie z tymi wytycznymi w przypadku wspierania energii ze źródeł odnawialnych należy prowadzić aukcje.

KE ustaliła, że polski program sprzyjać będzie rozwojowi różnych technologii energii ze źródeł odnawialnych i pomoże Polsce osiągnąć cele dotyczące środowiska i zmiany klimatu do 2020 r. Komisja stwierdziła ponadto, że ewentualne zakłócenia konkurencji spowodowane udzieleniem pomocy państwa będą ograniczone. - Chcemy robić postępy w dziedzinie czystej energii ze względu na ochronę środowiska, ale również po to, by przyczynić się do wzrostu europejskiej gospodarki. Program wspierania energii ze źródeł odnawialnych zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym i umożliwi Polsce przejście do niskoemisyjnej, zrównoważonej pod względem ekologicznym produkcji energii. Program pomoże również w utrzymaniu globalnej konkurencyjności przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu na energię - powiedziała unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.

W dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii ustanowiono cele dla wszystkich państw członkowskich, jeśli chodzi o udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii do 2020 r. W przypadku Polski cel ten wynosi 15 proc.

Zobacz też: Ławki fotowoltaiczne - dzięki nim naładujesz baterię w telefonie

źródło: PAP

KJ


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka