Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
10 obserwujących 609 notek 587837 odsłon
Energetyka, chemia, paliwa, 19 grudnia 2017 r.

Ekologiczna elektrownia na dachach wrocławskich wieżowców

315 5 0 A A A
Montaż paneli słonecznych na dachach wrocławskich wieżowców. Fot. PAP
Montaż paneli słonecznych na dachach wrocławskich wieżowców. Fot. PAP

Na dachach 35 wieżowców we Wrocławiu zamontowano elektrownię fotowoltaiczną. Mieszkańcy nie zapłacili za nią ani złotówki, zyskają za to niższe rachunki za prąd.

Elektrownia słoneczna składa się z blisko 3 tys. paneli fotowoltaicznych. Produkowana przez nią energia zasili części wspólne budynków, takie jak oświetlenie, windy czy hydrofornie. Będzie z niej korzystać 15 tys. osób. Łączna moc elektrowni to 700 tys. kWh rocznie.

– To największa rozproszona elektrownia w Polsce, unikatowa także w Europie – mówi przewodniczący rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Wrocław-Południe" Mirosław Lach, która zamontowała panele. Produkcja energii ze źródeł rozproszonych nie wymaga kosztownych nakładów na infrastrukturę, jak linie przesyłowe, stacje transformatorowe i inne urządzenia systemu energetycznego. Daje za to wymierne korzyści ekonomiczne - w postaci w niższych rachunków za prąd. Dodatkowo jest to energia całkowicie czysta; emisja CO2 do atmosfery będzie dzięki tej inwestycji niższa o ponad 600 ton rocznie.

Łączny koszt inwestycji to 4,2 mln zł, z czego 1,7 mln zł pochodziło z dotacji WFOŚiGW, a 2,5 mln zł udzielono w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach z rządowego programu Prosument (finansowanie mikroinstalacji OZE). Pożyczka będzie spłacana z nadwyżki wyprodukowanej energii, mieszkańcy nie zapłacą za nią ani złotówki.

Pierwszą pilotażową elektrownię słoneczną w ramach programu Prosument spółdzielcy uruchomili w maju 2016 r. na budynku przy ul. Świeradowskiej. Zainstalowano tam 153 panele fotowoltaiczne. Ta inwestycja już przynosi wymierną  korzyść finansową; koszt energii elektrycznej, która zasila części wspólne budynku, obniżył się o 15,5 tys. zł w skali roku.


Zobacz też: Fotowoltaiczna ławka. Dzięki niej naładujesz baterię w telefonie


źrodło: PAP

KW, BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Partnerem bloga jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Inwestorzy są pewni, że inwestycję zrealizują:...
  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona

Tematy w dziale Gospodarka