Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
10 obserwujących 610 notek 589019 odsłon
Energetyka, chemia, paliwa, 2 stycznia 2018 r.

Jelenia Góra stawia na fotowoltaikę. Powstanie elektrownia w kształcie jelonka

532 9 0 A A A
Panele w kształcie jelonka - wizualizacja; fot. polskisolar.pl
Panele w kształcie jelonka - wizualizacja; fot. polskisolar.pl

Jelenia Góra wybuduje w tym roku elektrownię fotowoltaiczną składającą się z 30 tys. paneli słonecznych. Siłownia powstanie w ramach działającego od października Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej.

Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej powstał w październiku 2017 r. Miasto tworzy go wraz z  firmą Maf Energy oraz Polski Solar.

Przeczytaj: Energia odnawialna jedynym ratunkiem dla Polski przed karami z UE?

Elektrownia fotowoltaiczna zostanie wybudowana na działce o powierzchni 22 hektarów. Prace rozpoczną się latem 2018 r. 30 tys. paneli słonecznych zostanie ułożonych w kształt jelonka – symbolu stolicy Karkonoszy.

Będą one produkować ok. 10.800 megawatogodzin energii elektrycznej rocznie dla 4,5 tys. gospodarstw domowych. To ok. 20 proc.  rocznego zapotrzebowania wszystkich budynków użyteczności publicznej w Jeleniej Górze lub 18 proc. zapotrzebowania indywidualnych mieszkańców.

- Fotowoltaika, bo na nią stawiamy przede wszystkim, pozwoli na częściowe zaspokojenie zapotrzebowania na energię, bez żadnych ubocznych skutków dla środowiska, a przy okazji w optymalny sposób zagospodarujemy niektóre działki w rejonie Strefy Aktywności Gospodarczej, gdzie w ostatnich latach powstało wiele nowych zakładów budowanych – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Ciekawostka: Ławki fotowoltaiczne - dzięki nim naładujesz baterię w telefonie

Budowa elektrowni fotowoltaicznej będzie kosztować około 37 mln zł. Inwestycje zrealizuje firma Polski Solar. - Dla jeleniogórzan, jako odbiorców energii uruchomienie tej inwestycji może oznaczać możliwość obniżki ceny elektryczności o ok. 20 proc. , o ile będą zaopatrywać się z tej instalacji – rekomenduje Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding.

Miasto będzie gospodarzem w Jeleniogórskim Klastrze Energii Odnawialnej, ale też głównym konsumentem energii tu wytwarzanej. Natomiast nie wyda ani złotówki na to przedsięwzięcie. Firma Polski Solar będzie operatorem elektrowni słonecznej, a Maf Energy – operatorem organizacyjnym i koordynatorem, co oznacza, że w konsekwencji po uruchomieniu tej inwestycji będzie dystrybuowała energię do ostatecznych odbiorców. W początkowym okresie – za pomocą istniejących już systemów, ale nie jest wykluczone, że w perspektywie zbuduje własne sieci.

Klaster energii to pewna platforma, umożliwiająca równoważenie lokalnego wytwarzania i konsumowania energii, na terenie - jak mówi ustawa o OZE - pięciu gmin albo jednego powiatu. Jego koordynatorem powinien być jeden z członków.

Zobacz także: Baterie słoneczne do użytku osobistego

- W uproszczeniu chodzi o dopasowanie produkcji do zapotrzebowania i na odwrót, żeby te niewielkie źródła, nie tylko odnawialne, ale wszystkie mało- i średnioskalowe nie pracowały w sposób przypadkowy – wyjaśnia Armand Rabiega, szef Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej (KIER), który m.in. zajmuje się projektowaniem klastrów.

Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

Koncepcja klastrów przede wszystkim sięga po niewykorzystywaną dotychczas zaletę rozproszonych źródeł energii - to, że znajdują się blisko odbiorców. Dotychczas nie było mechanizmów, które premiowałyby niewielkie źródła energii za to, że są w stanie reagować na lokalne potrzeby energetyczne. Natomiast, jak wskazał szef KIER, działające na potrzeby lokalne źródło ma mocniejszą pozycję rynkową i wymaga mniejszego wsparcia.

Na terenie Dolnego Śląska działa łącznie już siedem klastrów energii odnawialnej. To klastry Wzgórz Strzelińskich, Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Trzebnickich, Izerski, Ziemi Ząbkowickiej oraz Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej.

Zobacz także: Fotowoltaiczny boom w Polsce

Źródło: PAP, 24jgora.pl, gramwzielone.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Partnerem bloga jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Inwestorzy są pewni, że inwestycję zrealizują:...
  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona

Tematy w dziale Gospodarka