Czy powstanie nowy gazociąg łączący Polskę i Ukrainę?
Czy powstanie nowy gazociąg łączący Polskę i Ukrainę?

Nowy gazociąg z Polski na Ukrainę? Obie strony zainteresowane

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 41

Z Polski na Ukrainę mógłby prowadzić nowy gazociąg łączący systemy obu krajów. Nasz wschodni sąsiad byłby dzięki temu bardziej niezależny energetycznie od Rosji, która prowadzi z nim wojnę. 

- Wyniki badania rynku wskazują na zainteresowanie nowym gazociągiem na Ukrainę, analizujemy te wyniki i czekamy na ostateczne decyzje, uwzględniające stanowisko strony ukraińskiej - mówi prezes spółki Gaz-System (polskiego operatora systemu przesyłowego) Tomasz Stępień.

W połowie lipca operatorzy systemów przesyłowych gazu Polski i Ukrainy: Gaz-System i Ukrtransgaz poinformowali o wynikach niewiążącej procedury badania zainteresowania rynku nową przepustowością między obydwoma krajami.  

Wykazało ono, że jest zainteresowanie długoterminowym przesyłem z Polski na Ukrainę prawie 4 mld m sześc. gazu rocznie oraz 1,6 mld m sześc. rocznie z Ukrainy do Polski. W wynikach nie uwzględniono przepływów wynikających z obowiązujących umów. 

- Widać zainteresowanie (po stronie ukraińskiej - red.), ale to zainteresowanie na końcu mierzy się konkretną decyzją. I na nią czekamy. Nie ma co ukrywać, że ostateczna decyzja będzie musiała uwzględniać wynik rozmów o przyszłości i rozwoju ukraińskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego, obecnie toczonych przy udziale przedstawicieli Komisji Europejskiej w Kijowie - mówi Stępień. 

Zakres inwestycji po stronie ukraińskiej byłby znacznie większy niż po polskiej - budowa nowego interkonektora po polskiej stronie wymaga ułożenia 1,5 km gazociągu, po stronie ukraińskiej - 110 km. 

Przyszłość ukraińskiego systemu gazowego jest przedmiotem licznych rozmów, również na szczeblu Komisji Europejskiej. 

Ukraina nie chce rosyjskiego gazu

image
Most na Ukrainie.

Rosyjski gaz płynie przez ukraińskie rurociągi tylko w ramach tranzytu do Europy Zachodniej. Nasz wschodni sąsiad chce całkowicie zmienić zasady tranzytu tego rosyjskiego surowca przez swoje terytorium. Ukraina przestała kupować gaz od Gazpromu w związku z wojną na wschodzie kraju - w Donbasie - i zajęciem przez Rosję Krymu w 2014 r.

Dowiedz się więcej:

Ukraina od prawie 2 lat nie kupuje gazu od Rosji

Wojna Rosji z Ukrainą  - także o gaz

Fotowoltaiczny boom na Ukrainie

image
Konstrukcja do montażu paneli fotowoltaicznych.

Tymczasem na Ukranie trwa fotowoltaiczny boom. Na intensywny rozwój tego rynku mają duży wpływ atrakcyjne, obecnie najwyższe w Europie stawki taryf gwarantowanych. Kanadyjczycy przeznaczyli już miliony euro na budowę elektrowni słonecznych. Kijów chce, aby do 2035 r. udział OZE w ukraińskim miksie energetycznym wzrósł do 25 proc., przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc. Przeczytaj o tym więcej: Fotowoltaiczny boom na Ukrainie.


źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka