13 obserwujących
691 notek
864k odsłony
444 odsłony

Mobilne laboratorium sprawdzało stan powietrza w Poznaniu

Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa przeprowadził w Poznaniu specjalistyczne pomiary. fot. GIG/Youtube
Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa przeprowadził w Poznaniu specjalistyczne pomiary. fot. GIG/Youtube
Wykop Skomentuj16

W ramach akcji „Spalajmy. Nie zatruwajmy” mobilne laboratorium Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) przeprowadziło specjalistyczne badania jakości powietrza w Poznaniu.

Pozwoliły one zmierzyć m.in. stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM 2,5, PM10 oraz tlenku węgla.

Akcja „Spalajmy. Nie zatruwajmy”

Pilotażowa akcja edukacyjna „Spalajmy. Nie zatruwajmy” ma na celu uświadomienie mieszkańcom miasta, jak ważna jest dbałość o jakość powietrza i przeprowadzenie pomiarów pod kątem emisji pyłów. W tym celu Miasto Poznań nawiązało współpracę z Głównym Instytutem Górnictwa - jednostką naukowo-badawczą działającą w Katowicach.

- Akcja ma charakter edukacyjny. Chcemy uświadomić poznaniakom, jak ważna jest troska o środowisko, oraz jakie skutki niesie za sobą spalanie odpadów. Liczymy, że dzięki takim działaniom wielu z nich zmieni swoje zwyczaje i zacznie przykładać większą wagę do tego, co spala w swoich piecach i kominkach – tłumaczyła zastępca prezydenta Poznania Katarzyna Kierzek – Koperska.

Kierzek – Koperska wskazała, że Eko Patrol GIG to usługa świadczona na rzecz samorządów od 2016 roku. Instytut bazuje na autorsko opracowanych mobilnych czujnikach pomiaru wskaźników zanieczyszczeń powietrza. Dotychczas Główny Instytut Górnictwa świadczył usługę dla miast na terenie Polski południowej - m.in. w Krakowie, Tarnowskich Górach, Mysłowicach. Eko Patrol GIG działał również na rzecz Województwa Śląskiego. Jako platformy pomiarowe wykorzystuje bezzałogowe statki powietrzne oraz samochód elektryczny.


Specjalistyczne pomiary stanu powietrza w Poznaniu

Akcja „Spalajmy. Nie zatruwajmy” miała miejsce 13 marca w godz. 13-18 i składała się z trzech części. Najpierw w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie informacyjno-edukacyjne na temat ochrony jakości powietrza i spalania odpadów, a następnie na dziedzińcu urzędu Eko Patrol GIG zaprezentował swój zestaw badawczy.

„Będzie można zobaczyć, jak działa samochód elektryczny wyposażony w stację meteo i platformy pomiarowe oraz aparatura kontrolno-pomiarowa zainstalowana na dronie. Do badania w terenie wykorzystany zostanie profesjonalny sprzęt, prezentowany wcześniej na dziedzińcu Urzędu Miasta. Pomiary pozwolą sprawdzić stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM 2,5, PM10 oraz tlenku węgla, ale również formaldehydu - substancji charakterystycznej przy spalaniu odpadów” – zapowiadało akcję biuro prasowe poznańskiego urzędu miasta.

Eko Patrol GIG to usługa świadczona na rzecz samorządów od 2016 roku.

Badania nad jakością powietrza w Poznaniu

Zgromadzone w trakcie badań dane opracowane zostaną w formie raportu, w którym znajdą się wyniki badań wraz z ich interpretacją i wizualizacją. Platforma pomiarowa Eko Patrolu GIG pozwoli też dokładnie sprecyzować strefy zagrożenia smogowego z wykorzystaniem precyzyjnego GPS. Obloty dronem będą się odbywać w asyście Straży Miejskiej Miasta Poznania, która będzie przeprowadzać szczegółowe kontrole w domach, nad którymi dron wskaże emisję niedozwolonych substancji.

Skrócony raport z pomiaru wykonanego w środę przekazany zostanie władzom Miasta Poznania najpóźniej pięć dni po przeprowadzonym badaniu.

Eko Patrol, GIG, Poznań
Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa przeprowadził w Poznaniu specjalistyczne pomiary. fot. GIG/Youtube

Akcja „Spalajmy. Nie zatruwajmy” ma charakter pilotażowy. Projekt monitorowania jakości powietrza w Poznaniu z użyciem dronów i innego specjalistycznego sprzętu zwyciężył w poprzedniej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Badania w ramach PBO będą prowadzone najprawdopodobniej od października do połowy grudnia. Firma, która będzie prowadzić pomiary, ma zostać wyłoniona w przetargu.

KJ

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka