15 obserwujących
720 notek
922k odsłony
1399 odsłon

Rośnie gazoport w Świnoujściu. Umowa na rozbudowę terminala LNG podpisana

Dyrektor Instytutu Nafty i Gazu w ME Maria Ciechanowska (L) oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski (P) podczas uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu", fot. PAP/M
Dyrektor Instytutu Nafty i Gazu w ME Maria Ciechanowska (L) oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski (P) podczas uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu", fot. PAP/M
Wykop Skomentuj60

Nieobecny na uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosował list, w którym napisał m.in., że "zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i dywersyfikacja dostaw jest jednym z kluczowych elementów programu PiS". "Ambitny program rozbudowy gazoportu, postawienie trzeciego zbiornika LNG i drugiego nabrzeża, a także zwiększenie mocy regazyfikacyjnej oraz przeładunkowej terminalu jest właśnie jednym z nich" - przekonywał Kaczyński.- Świnoujście i terminal LNG stają się współczesnym symbolem niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówił z kolei minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, po zbudowaniu gazociągu Baltic Pipe powstanie "energetyczna Brama Północna, która uniezależni Polskę od dotychczasowych dostawców gazu, ale i da szanse na większe bezpieczeństwo dla Europy Środkowej, dla państw Trójmorza". Jak powiedział, rozbudowa terminala to element realizacji konsekwentnej strategii, a planowana po rozbudowie przepustowość - 7,5 mld m sześc. gazu rocznie - odpowiada 40 proc. krajowego zapotrzebowania.


Powstanie energetyczna Brama Północna, która uniezależni Polskę od dotychczasowych dostawców gazu, ale i da szanse na większe bezpieczeństwo dla Europy Środkowej, dla państw Trójmorza.Na europejski wymiar inwestycji zwrócił uwagę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który mówił, że projekt ten jest ważny dla całej UE ale tez będzie si e wpisywał we współpracę w ramach Trójmorza, czyli pomiędzy krajami od Morza Bałtyckiego, aż do Adriatyku.Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski przypomniał, że rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu będzie miała dwa etapy.

- Pierwszy będzie ukończony w 2021 r. i będzie oznaczał zwiększenie możliwości przyjmowania gazu przez terminal do polskiego systemu z 5 mld m sześć. do 7,5 m sześciennych rocznie. W 2023 r. ukończona będzie budowa trzeciego zbiornika w terminalu i tym samym ten projekt kompleksowy rozbudowy będzie zakończony - powiedział Naimski. Poinformował też, że "na rok 2024 i 2025" planowane jest postawienie pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku.

Chodzi o jednostkę FSRU (Floating Storage and Regasification Unit), czyli wyposażoną w pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.

Jak dodał Naimski, pływający terminal miałby się stać kolejnym, trzecim elementem tzw. Bramy Północnej, do której można by sprowadzić "tyle surowca do Polski i przez Polskę, żebyśmy mogli zaoferować go także naszym sąsiadom na południu, na Ukrainie, a także na Litwie, bo z Litwą też łączymy się gazociągiem" - powiedział.Największym programem rozbudowy infrastruktury gazowej w historii polskiego gazownictwa nazwał rozbudowę terminalu prezes spółki Gaz - system Tomasz Stępień.


To największy program rozbudowy infrastruktury gazowej w historii polskiego gazownictwa. - Budujemy gazociąg na Słowację (…) w ramach korytarza północ-południe, mamy gazociąg do Czech, nowy projekt na Ukrainę ale mamy również 20 strategicznych gazociągów budowanych na terenie całego kraju. Mamy pięć dużych, nowoczesnych tłoczni budowanych na terenie całego kraju – wskazał Stępień. Jak poinformował, "cały majątek przesyłowy grupy Gaz - System to jest 11,5 mld w ciągu 5-6 lat od dziś". Zaznaczył, że kiedy "wybudujemy i rozliczymy te projekty", "ta liczba" ulegnie podwojeniu.Właściciel i operator instalacji, spółka Polskie LNG (grupa Gaz - system) może ubiegać się o zwrot nakładów do maksymalnej kwoty 553 mln zł (128 mln euro) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego jednym z priorytetów jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego.

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu Terminal LNG położony jest na Wyspie Wolin, został otwarty w 2015, pierwszy gazowiec, Al Nuaman z dostawą 210 tys. m sześć skroplonego gazu ziemnego z Kataru zawinął 11 grudnia 2015r.Obecnie ma najwyższy spośród 22 lądowych terminali regazyfikacyjnych w Europie poziom wykorzystania, sięgający około 60 proc. mocy regazyfikacyjnych. W przypadku większości europejskich gazoportów średnia to 30 proc. Jak poinformował prezes spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski, do terminalu w Świnoujściu dotarł 56. ładunek skroplonego gazu ziemnego.


ja


Zobacz galerię zdjęć:

Podpisanie umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki
Podpisanie umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki Prezydent Andrzej Duda, szef MSWiA Joachim Brudziński i premier Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Marcin Bielecki Dyrektor Instytutu Nafty i Gazu w ME Maria Ciechanowska oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski, fot. PAP/Marcin Bielecki Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski, fot. PAP/Marcin Bielecki Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystości w Świnoujściu,fot. PAP/Marcin Bielecki Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas uroczystości w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki Ministrowie spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, energii Krzysztof Tchórzewski oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, fot. PAP/Marcin Bielecki Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki +4 zdjęcia +5 zdjęć
Wykop Skomentuj60
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka