Dyrektor Instytutu Nafty i Gazu w ME Maria Ciechanowska (L) oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski (P) podczas uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu", fot. PAP/M
Dyrektor Instytutu Nafty i Gazu w ME Maria Ciechanowska (L) oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski (P) podczas uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu", fot. PAP/M

Rośnie gazoport w Świnoujściu. Umowa na rozbudowę terminala LNG podpisana

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 60

W Świnoujściu, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podpisano umowę o dofinansowanie rozbudowy terminala LNG. To jedno z największych przedsięwzięć wspieranych z Funduszy Europejskich w obecnej perspektywie finansowej.

Umowę o dofinansowanie ze środków unijnych dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu" podpisali dyrektor Instytutu Nafty i Gazu - Państwowego Instytutu Badawczego Maria Ciechanowska i prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski.




Operator świnoujskiego terminala, spółka Polskie LNG realizuje program rozbudowy, składający się z czterech zadań - zwiększenia mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych (moc regazyfikacji terminala ma wzrosnąć o 50 proc.), budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych i budowę bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.


Terminal LNG jest jednym z największych przedsięwzięć wspieranych z Funduszy Europejskich w obecnej perspektywie finansowej, podaje Kancelaria Premiera. Terminal w Świnoujściu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego. Wartość projektu to ponad 1 mld zł.




Obecny na uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda przywołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z 2006 r., na którym prezydent Lech Kaczyński "prezentował swoją ideę stworzenia warunków do zapewnienia Polsce rzeczywiście suwerenności energetycznej w zakresie dostaw gazu". Jak zaznaczył, jednym z nich był terminal LNG. - Dziś stoimy przy gazoporcie, który nosi jego imię (...), który będzie rozbudowywany, będzie mógł przyjąć w ciągu roku nie tylko 5 mld m. sześciennych gazu, ale niedługo - mam nadzieję, po zrealizowaniu inwestycji, o której dzisiaj mówimy - 7,5 mld, a docelowo ponad 10 mld metrów sześciennych gazu - mówił prezydent.


To oznacza, że wkrótce Polska nie tylko będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu, ale będzie mogła nieść bezpieczeństwo w tym zakresie swoim sąsiadom. 



Andrzej Duda zauważył też, są "bardzo zaawansowane" prace przygotowawcze związane z budową gazociągu Baltic Pipe, którym popłynie do Polski gaz z Szelfu Norweskiego. - To oznacza, że wkrótce Polska nie tylko będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu, ale będzie mogła nieść bezpieczeństwo w tym zakresie swoim sąsiadom - oświadczył prezydent. Jak zaznaczył, chodzi m.in. Ukrainę i Czechy.

Premier Mateusz Morawiecki również podkreślił fakt, że Polska stara się rozbudowywać "infrastrukturę szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego" z myślą o sąsiadach. - Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy podstawowe cele: bezpieczeństwo, suwerenność, efektywność - mówił szef rządu.


Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy podstawowe cele: bezpieczeństwo, suwerenność, efektywność.


- Dzisiaj gazoport wraz z gazociągiem bałtyckim, który powstanie zgodnie z planem - jest na bardzo dobrej drodze - i będzie zbudowany w ciągu najbliższych paru lat, tworzą nową architekturę bezpieczeństwa energetycznego, nową architekturę w tej części Europy - powiedział Morawiecki.



Podkreślał, że dzięki inwestycjom Polska będzie mogła stać się "hubem gazowym" dla całej centralnej Europy, gdyż "zdolności przyjmowania gazu połączone z gazociągiem bałtyckim i połączone również z pewnymi nowymi częściami naszej infrastruktury, o których myślimy, dadzą nam możliwość bycia poważnym graczem w tej części Europy". Zapewnił, że będziemy mieli niższą cenę dla wszystkich odbiorców gazowych.

Szef rządu oświadczył, że gazoport jest wielkim dziełem ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Gaz nie jest tylko surowcem energetycznym, surowcem gospodarczym. Gaz jest również surowcem politycznym, i wiedział o tym prezydent Lech Kaczyński, kiedy tę decyzję tutaj podejmował, inspirował, a potem monitorował przebieg prac związanych z realizacją tego gazoportu - podkreślał.

Zobacz galerię zdjęć:

Podpisanie umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki
Podpisanie umowy o dofinansowanie dla projektu "Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki Prezydent Andrzej Duda, szef MSWiA Joachim Brudziński i premier Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Marcin Bielecki Dyrektor Instytutu Nafty i Gazu w ME Maria Ciechanowska oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski, fot. PAP/Marcin Bielecki Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski, fot. PAP/Marcin Bielecki Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystości w Świnoujściu,fot. PAP/Marcin Bielecki Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas uroczystości w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki Ministrowie spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, energii Krzysztof Tchórzewski oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, fot. PAP/Marcin Bielecki Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, fot. PAP/Marcin Bielecki


Premier dziękował szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu, który - jak wskazał - odegrał ogromną rolę w budowie gazoportu, pilnując jego budowy "od strony politycznej". Podziękował też m.in. pełnomocnikowi rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu.

Nieobecny na uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosował list, w którym napisał m.in., że "zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i dywersyfikacja dostaw jest jednym z kluczowych elementów programu PiS". "Ambitny program rozbudowy gazoportu, postawienie trzeciego zbiornika LNG i drugiego nabrzeża, a także zwiększenie mocy regazyfikacyjnej oraz przeładunkowej terminalu jest właśnie jednym z nich" - przekonywał Kaczyński.



- Świnoujście i terminal LNG stają się współczesnym symbolem niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówił z kolei minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, po zbudowaniu gazociągu Baltic Pipe powstanie "energetyczna Brama Północna, która uniezależni Polskę od dotychczasowych dostawców gazu, ale i da szanse na większe bezpieczeństwo dla Europy Środkowej, dla państw Trójmorza". Jak powiedział, rozbudowa terminala to element realizacji konsekwentnej strategii, a planowana po rozbudowie przepustowość - 7,5 mld m sześc. gazu rocznie - odpowiada 40 proc. krajowego zapotrzebowania.


Powstanie energetyczna Brama Północna, która uniezależni Polskę od dotychczasowych dostawców gazu, ale i da szanse na większe bezpieczeństwo dla Europy Środkowej, dla państw Trójmorza.



Na europejski wymiar inwestycji zwrócił uwagę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który mówił, że projekt ten jest ważny dla całej UE ale tez będzie si e wpisywał we współpracę w ramach Trójmorza, czyli pomiędzy krajami od Morza Bałtyckiego, aż do Adriatyku.



Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski przypomniał, że rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu będzie miała dwa etapy.

- Pierwszy będzie ukończony w 2021 r. i będzie oznaczał zwiększenie możliwości przyjmowania gazu przez terminal do polskiego systemu z 5 mld m sześć. do 7,5 m sześciennych rocznie. W 2023 r. ukończona będzie budowa trzeciego zbiornika w terminalu i tym samym ten projekt kompleksowy rozbudowy będzie zakończony - powiedział Naimski. Poinformował też, że "na rok 2024 i 2025" planowane jest postawienie pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku.

Chodzi o jednostkę FSRU (Floating Storage and Regasification Unit), czyli wyposażoną w pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.

Jak dodał Naimski, pływający terminal miałby się stać kolejnym, trzecim elementem tzw. Bramy Północnej, do której można by sprowadzić "tyle surowca do Polski i przez Polskę, żebyśmy mogli zaoferować go także naszym sąsiadom na południu, na Ukrainie, a także na Litwie, bo z Litwą też łączymy się gazociągiem" - powiedział.



Największym programem rozbudowy infrastruktury gazowej w historii polskiego gazownictwa nazwał rozbudowę terminalu prezes spółki Gaz - system Tomasz Stępień.


To największy program rozbudowy infrastruktury gazowej w historii polskiego gazownictwa. 



- Budujemy gazociąg na Słowację (…) w ramach korytarza północ-południe, mamy gazociąg do Czech, nowy projekt na Ukrainę ale mamy również 20 strategicznych gazociągów budowanych na terenie całego kraju. Mamy pięć dużych, nowoczesnych tłoczni budowanych na terenie całego kraju – wskazał Stępień. Jak poinformował, "cały majątek przesyłowy grupy Gaz - System to jest 11,5 mld w ciągu 5-6 lat od dziś". Zaznaczył, że kiedy "wybudujemy i rozliczymy te projekty", "ta liczba" ulegnie podwojeniu.



Właściciel i operator instalacji, spółka Polskie LNG (grupa Gaz - system) może ubiegać się o zwrot nakładów do maksymalnej kwoty 553 mln zł (128 mln euro) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego jednym z priorytetów jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego.

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu Terminal LNG położony jest na Wyspie Wolin, został otwarty w 2015, pierwszy gazowiec, Al Nuaman z dostawą 210 tys. m sześć skroplonego gazu ziemnego z Kataru zawinął 11 grudnia 2015r.Obecnie ma najwyższy spośród 22 lądowych terminali regazyfikacyjnych w Europie poziom wykorzystania, sięgający około 60 proc. mocy regazyfikacyjnych. W przypadku większości europejskich gazoportów średnia to 30 proc. Jak poinformował prezes spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski, do terminalu w Świnoujściu dotarł 56. ładunek skroplonego gazu ziemnego.


ja


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka