20 obserwujących
915 notek
1282k odsłony
1681 odsłon

Sosnowiec. Stare osiedle po energomodernizacji dało ogromne oszczędności mieszkańcom

Modernizacja energetyczna to spore oszczędności dla mieszkańców.
Modernizacja energetyczna to spore oszczędności dla mieszkańców.
Wykop Skomentuj28

Zlokalizowane w pobliżu dawnej kopalni osiedle mieszkaniowe Juliusz w Sosnowcu w ciągu roku od modernizacji energetycznej zużyło ponad trzykrotnie mniej energii, co przełożyło się na 39 proc. oszczędności dla mieszkańców. 

Projekt w Sosnowcu to pierwsza w Polsce energomodernizacja mieszkaniowa w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, gdzie Dalkia - jako dostawca energii - udzieliła samorządowi kontraktowej gwarancji utrzymania niskiego poziomu jej zużycia. Projekt wpisał się w krajowy program walki ze smogiem i niską emisją. 

Ważną częścią tego projektu było wprowadzenie innowacyjnego systemu zarządzania ciepłem na tym obszarze, w ramach którego przez osiem lat Dalkia zagwarantowała określoną ilość ciepła, zużywanego w tym okresie przez mieszkańców, przy zachowaniu pełnego komfortu cieplnego. Dzięki zaawansowanemu systemowi monitoringu i zarządzania zadeklarowane parametry zużycia ciepła nie są przekraczane, a mieszkańcy oszczędzają na rachunkach za ciepło. 

W ramach projektu na osiedlu Juliusz przeprowadzono (za ok. 8,5 mln zł) termomodernizację dwudziestu dwóch wielorodzinnych budynków mieszkalnych i budynku żłobka, do mieszkań doprowadzono instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, odnowiono pomieszczenia służące wcześniej za składy węgla oraz doprowadzono do wszystkich ponad pięćset mieszkań sieć ciepłowniczą. W efekcie zlikwidowano prawie tysiąc przestarzałych węglowych pieców, ograniczając emisję pyłów o ponad 81 ton rocznie, a emisję dwutlenku węgla o ponad 8 tys. ton. 

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński ocenił w środę, że dzięki energomodernizacji osiedla Juliusz miasto zyskało podwójnie: poprawiając jakość powietrza oraz podnosząc komfort życia mieszkańców, którzy uzyskali przy tym oszczędności. 

– Realizacja tego projektu ma również ogromny wpływ na poprawę wizerunku naszego miasta. Obecnie Sosnowiec jest wymieniany wśród najbardziej innowacyjnych miast w obszarze efektywności energetycznej i walki ze smogiem. Mam nadzieję, że będziemy realizowali tego typu przedsięwzięcia na innych osiedlach w naszym mieście – powiedział prezydent. 

Sosnowiec, Plac Stulecia
Sosnowiec, Plac Stulecia. Fot. Cichociemny/CC BY-SA 4.0

Energomodernizacja osiedla Juliusz była elementem lokalnego programu rewitalizacji Sosnowca na lata 2016-2023, którego celem jest m.in. poprawa jakości powietrza, szczególnie na terenach pokopalnianych, gdzie zdecydowana większość budynków wciąż jest ogrzewana piecami węglowymi. 

W ubiegłym roku, po doświadczeniach w Sosnowcu, Dalkia nawiązała współpracę w zakresie efektywności energetycznej z dwoma kolejnymi lokalnymi partnerami: Gdynią oraz z miejską spółką Beskid Żywiec, z którą współpracuje na rzecz efektywności energetycznej, likwidacji niskiej emisji i samowystarczalności energetycznej w Żywcu. 

Grupa Dalkia jest spółką zależną francuskiego koncernu energetycznego EDF. Grupa jest operatorem 350 sieci ciepłowniczych w ośmiu krajach; ogrzewa około dwóch mln mieszkań i dostarcza media do ok. dwóch tys. odbiorców przemysłowych. Zatrudnia 15,5 tys. pracowników. Jej roczne obroty przekraczają cztery mld euro.

KW

Wykop Skomentuj28
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka