19 obserwujących
856 notek
1216k odsłon
739 odsłon

Energia Plus: 4 mld zł dla firm na wsparcie odnawialnych źródeł energii

Minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski na wspólnej konferencji prasowej, fot. Twitter/Ministerstwo Środowiska
Minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski na wspólnej konferencji prasowej, fot. Twitter/Ministerstwo Środowiska
Wykop Skomentuj1

W ramach programu Energia Plus przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczki na rozwój odnawialnych źródeł energii. Budżet programu rozwoju OZE dla przedsiębiorców to 4 mld zł. Dodatkowe programy wsparcia to Polska Geotermia Plus i Ciepłownictwo Powiatowe.

Resorty środowiska i energii przygotowały wspólne programy dotyczące wsparcia wytwarzania energii odnawialnej.
Pierwszym z nich jest program rozwoju OZE dla przedsiębiorców. Budżet programu Energia Plus to 4 mld zł.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że program jest w "większości pożyczkowy", a wielkość umorzenia sięga 10 proc. Jak dodał, maksymalna kwota pożyczki zależy od wielkości inwestycji i może sięgać 300 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje na swojej stronie internetowej, że nabór wniosków w tym programie rozpoczął się 1 marca i potrwa do 20 grudnia, bądź do wyczerpania alokacji.

Polecamy: Rozwój OZE w Polsce przyspieszy

Kolejnym programem, który ma posłużyć redukcji emisji CO2, ale również chronić powietrze, jest Polska Geotermia Plus. Jego budżet to 600 mln zł; 300 mln zł dotację i 300 mln zł w pożyczkach. Minister wyjaśnił, że w ramach programu można uzyskać wsparcie na poszukiwanie i późniejszą eksplantację wód geotermalnych, w tym budowę ciepłowni geotermalnych. Nabór wniosków w tym programie ruszył 3 lipca i potrwa do 20 grudnia br.

Trzecim rodzajem wsparcia jest pilotażowy program Ciepłownictwo Powiatowe. Jego budżet to 500 mln zł; program jest skierowany do dostawców ciepła - firm z przynajmniej 70-proc. udziałem samorządów.

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że do 2028 roku wsparcie finansowe dla mniejszych źródeł wytwarzania energii ma wynieść 36,3 mld zł.- Wprowadzamy kolejne mechanizmy, które promują rozwój energetyki rozproszonej. Chodzi o energetykę typowo czystą. (...) Ustawa o wysokosprawnej kogeneracji jest przeznaczona dla miast powiatowych. (...) Z drugiej strony Ministerstwo Środowiska wprowadza mechanizmy, które umożliwiają wsparcie sieci ciepłowniczych. My natomiast dajemy wsparcie poprzez ustawę dla modernizacji i budowy elektrociepłowni, także w tych mniejszych miejscowościach - powiedział Tchórzewski.

Według ministra to wsparcie będzie dedykowane w dużej mierze na potrzeby budowy jednostek o mocy zainstalowanej elektrycznej do 50 MW.

Zobacz: Program Energia Plus - 200 MW w 50 tys. nowych instalacjach prosumenckich OZE

Tchórzewski poinformował, że przygotowywane są również przepisy, które pozwolą przyłączać do sieci ciepłowniczej większą liczbę budynków. - To przełoży się na zmniejszenie liczby indywidualnych palenisk oraz poprawę jakości powietrza - podkreślił.

Minister przyznał, że energetyka rozproszona, prosumencka, w Polsce rozwija się bardzo szybko. Wskazał, że w 2015 roku w naszym kraju było zainstalowanych 5 tys. mikroinstalacji, a teraz to 60 tys. "Mechanizm wsparcia dla prosumentów należy rozszerzyć o podmioty biznesowe, promocję spółdzielni energetycznych na obszarach wiejskich czy miejsko-wiejskich"- zaznaczył Tchórzewski. Obie propozycje znajdują się projekcie ustawy o OZE.


ja

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka