0 obserwujących
189 notek
301k odsłon
368 odsłon

Andrzej Nowak: Niepodległość Ukrainy jest zagrożona

Wykop Skomentuj11

W końcu października w gazecie „Argumenty Niedieli” pojawił się artykuł, udowadniający, że Ukraina może ulec rozbiorowi, nie na rzecz Rosji, ale na rzecz Polski i Rumuni. Polska rzekomo jest zainteresowana rewizją paktu Ribbentrop-Mołotow i odebraniem Lwowa, a Rumunia chce zająć tereny po Dniestr. Jakkolwiek absurdalnie brzmią dla nas te argumenty, skołowanemu społeczeństwu ukraińskiemu wmawia się, że na zachodzie jest ona otoczona przez wrogów. A gwarancją przetrwania Ukrainy jako całości jest oddanie się pod protektorat Moskwy.

Podobne scenariusze pojawiające się w zinfiltrowanych przez rosyjskie służby specjalnych periodykach na świecie mają przekonać elity ukraińskie do oddania się w całości pod kuratelę Moskwy. Bo jeśli nie, to rzekomo zostanie W większości zagarnięta przez Rosję a pozostałe ochłapy oddane UE.
Oczywiście, ani w UE ani w Polsce nie ma nikogo zainteresowanego nawet kawałkiem Ukrainy. Jedynym mocarstwem chętnym do kontroli nad Ukrainą jest Rosja. I chodzi o kontrolę nieformalną, bo Rosja także nie chce odłączać od niej żadnego kawałka terytorium, nawet Krymu. Woli go wykorzystywać go jako pretekst, by straszyć rząd i opinię publiczną w Kijowie i zmusić ją do uległości.

Bardzo niekorzystna z punktu widzenia Ukrainy jest zmiana administracji w Waszyngtonie. Intensywna współpraca miedzy Ukrainą a USA, która miała miejsce w okresie od prezydentury Georga Busha starszego do Georga Busha juniora uległa zamrożeniu. Prezydent Obama jest zainteresowany sukcesem na odcinku irańskim, do czego potrzeba mu współpracy z Rosją. Siła lobby ukraińskiego w USA osłabła w ciągu ostatnich kilku miesięcy. To lobby nie zniknęło, jednak jego przełożenia na politykę Waszyngtonu jest o wiele słabsze. W tej chwili USA traktują Ukrainę jak kraj, za którego nie tylko „nikt nie będzie ginął”, ale nawet dla którego nie warto ryzykować dobrych stosunków Rosją. Zapewne jednak w wyniku działalności proukraińskiego lobby oraz interesów gospodarczych i strategicznych USA temat Ukrainy wróci. Obawiam się tylko, że może się to stać za kilka lat, gdy może być już za późno.
 

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale