Kultural(nie)
Świat jest jak książka. Ci, którzy nie podróżują, czytają jedynie pierwszą stronę. – św. Augustyn / Książka jest jak świat. Ci, którzy nie czytają, znają tylko jedno miejsce. – Fan książek
1 obserwujący
2 notki
1938 odsłon
1654 odsłony

Sapkowski chce 60mln zł od CD Projekt

Wykop Skomentuj133

Dzisiaj rano opinia publiczna dowiedziała się o piśmie, jakie prawnik Andrzeja Sapkowskiego wystosował do studia CD Projekt. Autor Wiedźmina w latach dziewięćdziesiątych sprzedał prawa majątkowe do wykorzystania jego pomysłu w grze komputerowej. Zainkasował wtedy 40 tysięcy złotych. Chciał otrzymać jednorazową gratyfikację, nie wierząc w możliwość powodzenia projektu. Teraz, kiedy studio zarabia miliony na sprzedaży gry, Sapkowski powołuje się na artykuł 44 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Według niego pieniądze, które otrzymał były zbyt małe do zysków, jakie teraz osiąga studio CD Projekt.

Polak mądry po szkodzie

Andrzej Sapkowski pisząc Wiedźmina zaczął od dwóch tomów z opowiadaniami. Potem przyszła kolej na pięciotomową Sagę. Kiedy studio CD Projekt przyszło do autora z pytaniem o sprzedaż autorskich praw majątkowych, pisarz nie wierzył, że studio zarobi cokolwiek.

Teraz jednak wyczuł pieniądze i próbuje uszczknąć coś z sukcesu producenta gry. Co ciekawe, sam Andrzej Sapkowski na temat gry wypowiadał się bardzo sucho. Głośno mówił o swoim braku zaangażowania w produkt. Studio posiada własnych scenarzystów, którzy na potrzeby gry wymyślili fabułę inną od tej w książkach. Sami pisali dialogi i bohaterów. Wykorzystali jedynie wizerunek postaci przedstawionych w opowiadaniach i powieściach Sapkowskiego.

Jednak brak niemal jakiegokolwiek wkładu pana Sapkowskiego w produkcję gry nie przeszkodziło mu obrażanie graczy i roszczenie sobie praw majątkowych z tytułu sukcesu gry. O ile jestem fanem pomysłu, o tyle nie jestem fanem autora. Co więcej, opowiadania w dwóch pierwszych tomach wydają się całkiem niezłe, niestety każda kolejna książka sprawia już wrażenie wtórnej, gdzie schemat przygód Geralta jest powielany raz za razem. Bohater ma zadanie, realizuje cel i podróżuje dalej. Motyw przewodni całej serii spaja fabułę, ale patrząc na każdą powieść jednostkowo i porównując je do siebie, wystarczy poznać opowiadania i pierwsze dwa tomy, by móc przewidzieć niektóre z wydarzeń zawartych w pozostałych tomach sagi.

Wykop Skomentuj133
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości