Blog
Kultural(nie)
fanksiazek
fanksiazek czytam - oglądam - opowiadam
1 obserwujący 2 notki 1932 odsłony
fanksiazek, 2 października 2018 r.

Sapkowski chce 60mln zł od CD Projekt

1654 133 0 A A A

Dzisiaj rano opinia publiczna dowiedziała się o piśmie, jakie prawnik Andrzeja Sapkowskiego wystosował do studia CD Projekt. Autor Wiedźmina w latach dziewięćdziesiątych sprzedał prawa majątkowe do wykorzystania jego pomysłu w grze komputerowej. Zainkasował wtedy 40 tysięcy złotych. Chciał otrzymać jednorazową gratyfikację, nie wierząc w możliwość powodzenia projektu. Teraz, kiedy studio zarabia miliony na sprzedaży gry, Sapkowski powołuje się na artykuł 44 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Według niego pieniądze, które otrzymał były zbyt małe do zysków, jakie teraz osiąga studio CD Projekt.

Polak mądry po szkodzie

Andrzej Sapkowski pisząc Wiedźmina zaczął od dwóch tomów z opowiadaniami. Potem przyszła kolej na pięciotomową Sagę. Kiedy studio CD Projekt przyszło do autora z pytaniem o sprzedaż autorskich praw majątkowych, pisarz nie wierzył, że studio zarobi cokolwiek.

Teraz jednak wyczuł pieniądze i próbuje uszczknąć coś z sukcesu producenta gry. Co ciekawe, sam Andrzej Sapkowski na temat gry wypowiadał się bardzo sucho. Głośno mówił o swoim braku zaangażowania w produkt. Studio posiada własnych scenarzystów, którzy na potrzeby gry wymyślili fabułę inną od tej w książkach. Sami pisali dialogi i bohaterów. Wykorzystali jedynie wizerunek postaci przedstawionych w opowiadaniach i powieściach Sapkowskiego.

Jednak brak niemal jakiegokolwiek wkładu pana Sapkowskiego w produkcję gry nie przeszkodziło mu obrażanie graczy i roszczenie sobie praw majątkowych z tytułu sukcesu gry. O ile jestem fanem pomysłu, o tyle nie jestem fanem autora. Co więcej, opowiadania w dwóch pierwszych tomach wydają się całkiem niezłe, niestety każda kolejna książka sprawia już wrażenie wtórnej, gdzie schemat przygód Geralta jest powielany raz za razem. Bohater ma zadanie, realizuje cel i podróżuje dalej. Motyw przewodni całej serii spaja fabułę, ale patrząc na każdą powieść jednostkowo i porównując je do siebie, wystarczy poznać opowiadania i pierwsze dwa tomy, by móc przewidzieć niektóre z wydarzeń zawartych w pozostałych tomach sagi.

Opublikowano: 02.10.2018 14:43. Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 15:18.
Autor: fanksiazek
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Czytam książki, oglądam filmy, poznaję nowe historie. A potem opowiadam własne.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Krzysztof syn Jana a po co?
  • @anden Super, dzięki za komentarz :)
  • @mimm dzięki za komentarz :) ja też już nie korzystam z księgarni stacjonarnych, zwłaszcza z...

Tematy w dziale Rozmaitości