8 obserwujących
471 notek
99k odsłon
78 odsłon

Konstytucja dla biznesu - nie działa

Wykop Skomentuj1

Gwarancje dobrego traktowania firm widnieją tylko na papierze. Urzędnicy ich nie stosują.

Konstytucja dla biznesu to potoczne określenie kilku ustawowych zasad gwarantujących przedsiębiorcom poszanowanie ich praw w relacjach z urzędami. Niestety, w ciągu półtora roku obowiązywania przepisów niewiele było przypadków praktycznego ich stosowania. Świadczą o tym dane, jakie zebrał rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, dotyczące spraw podatkowych.


W przypadkach, gdy przepisy są niejasne, wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść przedsiębiorcy – tak mówi ordynacja podatkowa, ale też ustawa – Prawo przedsiębiorców. W praktyce na tysiące postępowań podatkowych w całym kraju przez ostatnie półtora roku sądy i urzędy skarbowe tylko 84 razy zastosowały tę zasadę: 56 razy w VAT, 26 w PIT i 2 razy w CIT.

Biznesowa konstytucja zakłada też, że przedsiębiorca nie powinien być nękany kontrolami i zbyt długimi postępowaniami. Tymczasem w okresie jej obowiązywania aż 4664 postępowania trwały ponad dwa lata. Co gorsza, utrzymuje się praktyka sztucznego wydłużania dochodzenia podatków – urzędy skarbowe wciąż masowo stosują proceduralny trik z postawieniem przedsiębiorcy w stan oskarżenia (a to w praktyce wydłuża pięcioletni okres dochodzenia podatków).


Gwarancje dobrego traktowania to też odpowiedzialność urzędników za łamanie praw przedsiębiorców. Mimo wielu stwierdzonych przypadków nadużyć odpowiedzialność dyscyplinarną poniosło zaledwie 15 pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. A przecież w niektórych przypadkach, np. stawiania fikcyjnych oskarżeń, odpowiedzialność powinna być nie tylko dyscyplinarna, ale też karna.

– Takie instrumentalne stosowanie prawa jest przestępstwem przekroczenia uprawnień urzędniczych – zauważa Andrzej Ladziński, doradca podatkowy.

Jak przyznaje zastępca rzecznika MŚP Jacek Cieplak, to dopiero początek drogi, ale jego urząd aktywnie działa, by zasady z biznesowej konstytucji upowszechniać. – Obecnie rzecznik uczestniczy w ok. 150 sporach przedsiębiorców z administracją państwową – informuje Cieplak.

Z ostatnich wypowiedzi nowego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego wynika, że chce zmienić model działania fiskusa. – Musimy i chcemy współpracować z naszymi podatnikami, czyli klientami, żeby wiedzieli, że podatki to inwestycja w Polskę – powiedział Kościński w ostatni piątek na spotkaniu z pracownikami poznańskiej skarbówki.


za: rp.pl

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale