8 obserwujących
450 notek
94k odsłony
133 odsłony

łupić, łupić

Wykop Skomentuj2

Sławomir Mentzen


Z powodu reguły wydatkowej rząd nie może sobie dowolnie zwiększać wydatków, jeżeli wcześniej nie zwiększył wpływów. Stąd pomysł zlikwidowania limitu 30 krotności składek na ZUS, co miało sfinansować 13 emeryturę. Gdy sprawa się rypła, mówiłem, że musimy się wszyscy trzymać za kieszenie, bo minister finansów będzie musiał szybko znaleźć około 5 mld zł.

Dlatego zaraz po wyborach podnieśli akcyzę o 10 pp, co miało dać 1,7 mld zł. Kolejne 1,5 mld zł dorzucić ma Orlen, który kupi od Skarbu Państwa akcje Energi. Dalej brakowało prawie 2 mld zł, a że skończyły się pomysły na dalsze zwiększenie wpływów, do gry wkroczyła skarbówka.

Dyrektor Departamentu Poboru Podatków Dariusz Aniećko wysłał 6 grudnia do wszystkich Dyrektorów Izb Skarbowych alarmujące pismo. Czytamy w nim: "W związku z zagrożeniem realizacji wpływów budżetowych pobieranych przez jednostki KAS w 2019 r., Ministerstwo Finansów zwraca się z prośbą do Dyrektorów Izb Administracji Skarbowych, o dokonanie analizy w zakresie wpływów budżetowych we wszystkich podatkach, ze szczególnym uwzględnieniem podatku VAT, oraz przekazanie wyjaśnień w zakresie głównych przyczyn spadku wpływów na koniec listopada 2019 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego (odrębnie dla każdego podatku)."

Dalej jest instrukcja, że wyjaśnienia powinny być krótkie, podane w punktach oraz zawierać informacje jakie działania zostały podjęte w celu poprawy ściągalności należności podatkowych.

Jeżeli w ostatnim tygodniu mieliście na głowie skarbówkę, to już wiecie, że ktoś musiał wykazać w ten sposób, że podjął działania w celu poprawy ściągalności podatków.

Prognoza podatkowa na najbliższe tygodnie: skarbówka będzie wściekła i mocno agresywna, nie sprzedawajcie niczego bez paragonu, obawiajcie się prowokacji, trzymajcie się mocno za własne kieszenie, ktoś przecież musi sfinansować to socjalne państwo dobrobytu!

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale