10 obserwujących
721 notek
130k odsłon
  24   0

Podatkowy Ład czy burdel?

Dziś do Sejmu wjeżdża podatkowy Nowy Ład. Projekt liczy 686 stron z uzasadnieniem. Zmienił się mocno od czasu opublikowania pierwszej, lipcowej wersji. Kancelarie podatkowe nie zdążyły jeszcze opublikować krótkich omówień tych zmian. Rządowe Centrum Legislacji odmówiło zaopiniowania projektu, z powodu jego zbyt dużego skomplikowania i niewielkiej ilości czasu. Mimo to posłowie będą dziś debatować nad projektem, którego nie czytali, a jeżeli ktoś czytał (nie wierzę w to), to i tak nie zrozumiał. Zresztą debatować to zbyt dużo powiedziane, w 3 minuty nie da się odnieść rzetelnie do prawie 700 stron przepisów.

Gdyby skończyło się na debatowaniu, to jeszcze pół biedy. Ale oni będą to potem głosować. Oczywiście bezmyślnie. Każdy poseł, który poprze te zmiany, udowodni, że głosuje bezmyślnie, popiera zmiany, których nie rozumie i z których konsekwencji nie zdaje sobie sprawy. Posłowie PiS, jak to czerwoni, mają nadzieję, że Nowy Ład zwiększy opodatkowanie najbogatszych. Nie zwiększy.

Milionerzy będą płacić mniej niż w tym roku. Mniej też będą płacić emeryci i osoby najmniej zarabiające. A kto to wszystko sfinansuje? Klasa średnia. Drobni przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów, specjaliści, menedżerowie, osoby, które włożyły dużo czasu, wysiłku i pieniędzy w swój rozwój. Teraz będą musieli za to zapłacić.

Oszczędzałeś, żeby kupić drugie mieszkanie i je wynajmować? Zapłacisz wyższy podatek. Dorabiasz wieczorami lub weekendami na umowie zleceniu do swojego etatu? Zapłacisz wyższy podatek. Jesteś drobnym przedsiębiorcą? Jeśli nie zaczniesz kombinować, zapłacisz wyższy podatek. Masz dobrą pracę? Też zapłacisz więcej. Dużo pracujesz, uczysz się, rozwijasz, oszczędzasz? Masz płacić więcej! Wszyscy weźmiecie udział w wielkiej zrzutce na elektorat PiS. Partia potrzebuje głosów w najbliższych wyborach, więc musi sypnąć pieniędzmi, niestety weźmie je z waszych kieszeni.

Bezmyślnie popierający projekt posłowie PiS nie rozumieją, co proponują, a potem będą płakać w telewizji, że złe korporacje i jeszcze gorsi milionerzy płacą niskie podatki. Ano zapłacą niskie. Bo takie na nich sami nałożycie, sami przegłosujecie te wszystkie luki, które w następnych latach pozwolą najbogatszym płacić bardzo niskie podatki. Ale tego posłowie nie wiedzą. Oni mają tylko podnieść rękę i nacisnąć przycisk. Nikt od posłów PiS nie wymaga tego, żeby rozumieli, za czym głosują. 


S. Mentzen

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale