Blog
takie tam
fgb
fgb
1 obserwujący 157 notek 36203 odsłony
fgb, 14 listopada 2017 r.

Bierzcie przykład z Rumunii.

364 14 0 A A A

Rumunia nie przestaje zadziwiać ekonomistów. W trzecim kwartale tego roku wzrost PKB w tym kraju wyniósł ponad 8 procent. Rumunia rozwija się więc szybciej niż Chiny!

Siódmy pod względem liczby mieszkańców kraj Unii Europejskiej w trzecim kwartale 2017 r. zanotował wzrost PKB o 8,8 proc (dane niewyrównane sezonowo, w wyrównanych wzrost wyniósł 8,6 proc.).

To rezultat, który absolutnie zaskoczył ekonomistów – rynkowy konsensus zakładał wzrost o „jedynie” 5,8 proc., co miało być lekkim spowolnieniem względem odnotowanych w drugim kwartale 6,1 proc.  

W ujęciu kwartalnym rumuński wzrost wyniósł 2,6 proc. (dane wyrównane sezonowo) wobec 2 proc. w pierwszych dwóch kwartałach roku. Dane za pierwsze dwa kwartały zostały zrewidowane z 1,8 proc (I kw.) i 1,7 proc. (II kw.).

Wynik powyżej 8,8 proc. jest najszybszym tempem rozwoju rumuńskiej gospodarki od początku kryzysu w 2008 r. Przed upadkiem Lehman Brothers, kraj ten notował nawet ponad 10 proc. dynamiki rocznej.

Dzisiejszy raport zawiera jedynie wstępne wyliczenia, pozbawione rozbicia na poszczególne komponenty (takie, jak konsumpcja, inwestycje itp.). Ostateczne dane o kondycji gospodarki Rumunii w trzecim kwartale poznamy 5 grudnia.

Roczna dynamika PKB powyżej 8 proc. stawia Rumunię w absolutnej światowej czołówce. Wiele krajów wciąż nie podało jeszcze danych za trzeci kwartał, a w gronie tych, które już to zrobiły, najwyższy wzrost zaraportował Wietnam (7,5 proc). Dla porównania, w Chinach wzrost PKB w trzecim kwartale wyniósł "zaledwie" 6,8 proc.

komentarz:


PKB Rumunii urosło o 8,8%.

Wcześniej Rumuni zlikwidowali ponad 100 drobnych danin, obniżyli VAT i podatek dochodowy. Na tym nie koniec, bo od 2018 roku zmniejszają PIT z 16% do 10% i podwyższają kwotę wolną od podatku do 23 000 zł.

A u nas cały czas podnoszą podatki i pompują PKB konsumpcją ze świadczeń socjalnych finansowanych z długu...


Opublikowano: 14.11.2017 18:42.
Autor: fgb
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Pierwszy raz w życiu pracował fizycznie. Krótko, bo krótko ale jednak.
  • nie chcę.  Do nauki dzieciaki a nie do kopania piłki
  • to proste dekretem Bieruta.

Tematy w dziale Gospodarka