7 obserwujących
339 notek
70k odsłon
138 odsłon

Za krytykę władzy, do ciupy.

Wykop Skomentuj10

Przez parlament przeszły właśnie bardzo krytykowane zmiany kodeksu karnego. Krakowski Instytut Prawa Karnego napisał licząca 110 stron ekspertyzę, w której nie zostawił suchej nitki na proponowanych zmianach. Jak zareagowało Ministerstwo Sprawiedliwości?

Zdecydowało się uwzględnić uwagi? Podziękowało za wskazanie błędów? Przyznało się do pomyłek?

Oczywiście, że nie, zresztą trzeba by być niepoważnym, żeby oczekiwać takiej reakcji. Ministerstwo zdecydowało się pozwać autorów krytycznej opinii, co wywołało wielkie oburzenie i zdziwienie w świecie prawniczym.

A ja się nie dziwię i nie oburzam, powiem nawet więcej, ja się dziwię, że ktoś się dziwi i oburza. Przecież ten rząd bezpośrednio odwołuje się do dziedzictwa Sanacji. Przed wojną za krytykowanie władzy można było stracić pracę, dostać w mordę od nieznanych sprawców a nawet zostać napadniętym we własnym domu przez oficerów Wojska Polskiego.

Wiosną 1939 roku Stanisław Mackiewicz trafił do Berezy, za twierdzenie, że naszemu wojsku przydałoby się więcej czołgów. Władysław Studnicki chciał wydać w czerwcu 1939 roku swoją proroczą książkę "Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej", ale cały nakład mu skonfiskowano.

Prawnicy z Krakowa powinni się cieszyć, a wszycy inni powinni im zazdrościć, zamiast się oburzać. Co to za problem taki pozew, który z powodu swej absurdalności nie ma szans na powodzenie w sądzie?

Taki pozew to przecież świetna reklama. Marzę o tym, by Ministerstwo Finansów pozwało mnie za mówienie, że idziemy drogą grecką. Niejeden lekarz chciałby dostać pozew za stwierdzenie, że nasz system ochrony zdrowia jest w stanie agonalnym. Gdybym był dziennikarzem sportowym, wiele bym dał za pozew, za nazwanie wyniku 4:0 pogromem.

Dlatego nie ma się co oburzać czy dziwić, trzeba się cieszyć z tego wyróżnienia, czy nawet nagrody, za szczególnie trafną i bolesną krytykę rządu. Szczerze jej zazdroszczę i w tym miejscu gratuluję laureatom.

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale